Kosmetyki naturalne. Jak je rozpoznać? Kate Nate
Uroda

Kosmetyki naturalne. Jak je rozpoznać?

20 maja, 2019

Kosmetyki naturalne zawojowały rynek! Ze względu na duże zainteresowanie konsumentów tego typu produktami niektóre firmy nadużywają określeń „naturalny” w stosunku do swoich produktów. Ale nie z nami te numery. Dowiedzcie się jak rozpoznać kosmetyki naturalne.

Kosmetyki naturalne nie istnieją?

W 100% naturalny może być olejek lub masło roślinne. Gotowy kosmetyk to receptura składająca się z wielu substancji. Kosmetyki nazywane naturalnymi mają w swoim składzie również konserwanty, abyśmy mogli je bezpiecznie używać. W przeciwnym razie rozwój bakterii byłby nieunikniony, a nasze zdrowie zagrożone. Są to jednak konserwanty łagodniejsze i często pochodzenia roślinnego.

Stworzenie kosmetyku w 100% naturalnego jest możliwe pod jednym warunkiem. Jego trwałość do użycia wynosiłaby maxymalnie 2-3 miesiące i musiałby być przechowywany w lodówce! Takie kosmetyki stworzyła polska marka Fridge by yde. To chyba jedyna firma w Polsce, która podjęła się tego wyzwania :)

Pozostałe (te prawdziwe) marki, które nazywają się naturalnymi stosują w swoich recepturach minimum 95% produktów naturalnych. Myślę, że jest to wystarczająca ilość, aby produkt mógł nazywać się naturalnym :)

Ponadto mając świadomość jak łatwo można zanieczyścić produkt, zdecydowanie wolę by zawierał tę minimalną ilość konserwantów.

"Naturalny" to pojęcie względne

Pewne grupy mineralne takie jak uran, rtęć, glin czy azbest naturalnie występują w przyrodzie. Także parafina – bardzo popularna w kosmetykach – jest pochodną ropy naftowej, która wydobywana jest z ziemi. Pojęcie „naturalny” nie musi więc wcale oznaczać substancji bezpiecznej dla naszego organizmu.

W kontekście kosmetyków to raczej filozofia wykorzystująca substancje przyjazne dla naszej skóry. Niektóre marki niestety nadużywają tego określenia w stosunku do swoich produktów. Umieszczają na opakowaniach określenia typu: „naturalny wyciąg z…”, „zawiera naturalne oleje”, „cytrusowe orzeźwienie” itd. Powyższe informacje sugerują, że produkt jest naturalny. Niekoniecznie jednak tak musi być! Obecność w nim roślinnych ekstraktów wcale nie oznacza, że jest produktem pozbawionym substancji syntetycznych czy też drażniących. Jeżeli więc nie potraficie rozczytać składu INCI danego kosmetyku szukajcie oznaczeń organizacji certyfikujących na opakowaniach.

Określenie NATURALNY definiuje filozofię firm i naszego stylu życia. Substancje naturalne obecne w kosmetykach wykazują poszanowanie w stosunku do środowiska. Są też łagodniejsze dla naszej skóry i organizmu.

Kosmetyki naturalne i organiczne

Wydawałoby się, że naturalne i organiczne to jedno i to samo. Nie do końca… W końcu np. pomidor jest naturalny, ale nie musi pochodzić z upraw ekologicznych. Podobnie sytuacja wygląda z kosmetykami. W związku z brakiem uregulowań prawnych względem kosmetyków naturalnych dowolność jaką stosują producenci może nam namieszać w głowie. Tak naprawdę do czasu jasnego stanowiska prawnego, producenci mogą nazywać bez ograniczeń swoje kosmetyki „naturalnymi”.

Na pomoc przychodzą nam organizacje certyfikujące, które jasno określają co mogą zawierać kosmetyki naturalne i organiczne. Są to organizacje niezależne, których filozofią jest pozyskiwanie surowców z poszanowaniem środowiska. Ekologiczny sposób plantacji, maxymalizacja surowców naturalnych w produktach oraz bezpieczeństwo konsumentów to główne założenia organizacji. Występuje kilka cenionych organizacji, których symboli warto szukać na opakowaniach:

 •  Ecocert – francuska organizacja
 •  Cosmebio – francuska organizacja
 •  BDIH – Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych
 •  Soil Association – brytyjska organizacja
 •  ICEA – Instituto per la Certificazione Etica ed Ambientale – włoska organizacja
 • Bioforum – belgijska organizacja

Aby ujednolicić zasady certyfikacji produktów naturalnych powyższe organizacje stworzyły w 2002 grupę roboczą COSMOS (Cosmetic Organic Standard). Jej standardy zaczęły obowiązywać w 2009 roku. Alternatywnie powstała organizacja NaTrue założona przez wiodące firmy produkujące kosmetyki naturalne (między innymi Laverana, Logocos, Primavera, Santaverde, Wala, Weleda).

Standardy organizacji COSMOS

KOSMETYKI NATURALNE      COSMOS NATURAL

     KOSMETYKI ORGANICZNE     COSMOS ORGANIC

pozwala na zastosowanie do 5% substancji syntetycznych

95% substancji pochodzenia naturalnego

pozwala na zastosowanie do 5% substancji syntetycznych

minimum 20% substancji musi pochodzić z rolnictwa ekologicznego

minimum 95% agro-składników przetwarzanych metodami fizycznymi musi być pochodzenia organicznego

 

Z innych ważniejszych wytycznych:

 

 • zabrania stosowania pochodnych ropy naftowej (np. parafiny)
 • substancje mogą pochodzić od zwierząt pod warunkiem zachowania ich dobrostanu (np. mleko, śluz ślimaka, miód)
 •  ze względu na brak alternatywnych substancji naturalnych przedłużających bezpieczeństwo użycia kosmetyku dopuszcza się użycie substancji syntetycznych: kwas benzoesowy, dehydrooctowy, salicylowy, sorbowy oraz ich sole, alkohol benzylowy, heliotropina, benzoesan denatonium, dioctan glutaminianu etrasodowego

Nie każdy kosmetyk spełniający wymogi kosmetyku naturalnego lub organicznego posiada na opakowaniu certyfikat

Certyfikat na opakowaniu kosmetyku to niewątpliwie zaleta wzbudzająca zaufanie wśród konsumentów. Przyznawanie ich jednak to zapewne proces żmudny i kosztowny, dlatego nie każdy przedsiębiorca się na niego decyduje. Nie oznacza to wcale, że ich produkty są mniej naturalne od tych z certyfikatem. Trzeba jednak znać się na chemii składników, aby móc dokonać właściwej selekcji.

Certyfikaty przyznawane są określonym produktom, a nie całym markom i są ważne przez określony czas.

 

Czy kosmetyk naturalny jest lepszy od tradycyjnego?

Pamiętam będąc jeszcze na studiach moje pierwsze doświadczenia z kosmetykami naturalnymi. Początkowe receptury pozostawiały wiele do życzenia i nie spełniały moich oczekiwań. Dzisiejsze formuły są przemyślane, dopracowane i rzadko już spotykam kiepski produkt.

Jestem zwolenniczką kosmetyków naturalnych, ale to nie oznacza, że całkowicie przekreślam te tradycyjne. Posiadam jednak pewną wiedzę, która pozwala mi dość obiektywnie ocenić kosmetyk z poziomu składu i czasami nie dowierzam czym karmią naszą skórę koncerny. Dlatego zdecydowanie chętniej sięgam po kosmetyki naturalne.

Z pewnością moja cera nie toleruje regularnego stosowania silikonów, parafiny, glikoli czy pewnych konserwantów. Jeżeli mam alternatywę w postaci produktu naturalnego dającego podobny efekt to zawsze z niego korzystam. Szukam nowych, skutecznych, ale też łagodnych rozwiązań. Te ostatnie z większą gwarancją znajdę w kosmetykach naturalnych.

Pamiętajcie, że substancje naturalne również mogą działać alergenie. Szczególnie dotyczy to olejków eterycznych. Przede wszystkim obserwujcie swoją skórę i dostarczajcie jej składników, które jej służą i wspomagają jej naturalne funkcjonowanie.

A teraz przyznajcie. Na co zwracacie szczególną uwagę przy wyborze kosmetyków? Natura czy skuteczność? :)

Only registered users can comment.

 1. Con tus post realmente me estoy informando de manera adecuada porque he utilizado marcas tradicionales y el no saber de los componentes que agregan estoy haciendo mucho daño a mi piel. Aún no tengo productos con ingredientes naturales pero pronto sí.

 2. I nareszcie wiem czego szukać w sklepie 😊 jeszcze tylko muszę znaleźć połączenie kosmetyku z COSMOS, w szklanym opakowaniu i nie za miliony 😉

  1. Polecam stronę Ecco verde. Bardzo duży wybór i ceny zróżnicowane. Ale w szkiełku będzie pewnie trudniej coś znaleźć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.