Przebarwienia posłoneczne? Sprawdź jak sobie z nimi radzić! Kate Nate
Uroda

Przebarwienia posłoneczne? Sprawdź jak sobie z nimi radzić!

17 sierpnia, 2018

Lato jest bez wątpienia ulubioną porą roku wielu z nas. Odkąd klimat w Polsce się zmienił, gdzie zima trwa o wiele za długo, pierwsze letnie promienie słońca cieszą chyba każdego. Mimo wielu zalet słońca, jego nadużywanie może negatywnie wpłynąć na stan naszej skóry. Mimo, że ciężko jest nam to przyjąć do wiadomości to niestety fakty mówią inaczej – słońce jest jedną z głównych przyczyn szybszego starzenia się skóry. Na szczęście nauka stale się rozwija przez co kosmetyki dostępne na rynku są coraz skuteczniejsze. Główną rolę w dzisiejszym artykule odgrywa witamina C, której możliwości są dużo większe niż tylko zwalczanie infekcji w okresie jesienno-zimowym.

Czym jest witamina C ?

Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Jest bardzo niestabilna, tzn. szybko ulega degradacji pod wpływem światła, wysokiej temperatury lub szybko się utlenia. Z tego powodu powinna być przechowywana w miejscach zaciemnionych, a w kosmetykach najlepiej w ciemnych buteleczkach, które chronią przed dostępem światła. Aby witamina C przyniosła wymierne korzyści istotne, by była głównym składnikiem kosmetyku, a nie jedynie dodatkiem znajdującym się na końcu jego składu. Najbardziej skuteczne zdecydowanie będą sera do twarzy. Dzięki rozwojowi nauki wiemy, że lepiej wchłaniane przez naszą skórę są pochodne witaminy C. Choć nanotechnologia wzbudza kontrowersje i jest tematem badań to bez wątpienia zwiększa wchłanialność pewnych substancji przez skórę. Skuteczne jest z punktu widzenia przyswajalności zamykanie jej w nanosomach lub liposomach co zapobiega jej degradacji w kontakcie z tlenem zanim przeniknie do głębszych warstw skóry. Obecnie najbardziej skuteczną formą witaminy C stosowaną na skórę jest tetraizopalmitynian askorbylu. Jest to olejowa forma witaminy C, którą znajdziecie między innymi u marki The Ordinary. W związku z tym, że skóra najlepiej przyswaja wodę oraz tłuszcze serum tej marki wydaje się być ciekawym rozwiązaniem.

Pamiętajcie, że oleje łączą się z lipidami naszej skóry i mogą je wypłukiwać. Z tego powodu dla mnie bardzo istotne jest łącznie serum olejowego z kremem do twarzy. Dzięki temu oleje nie będą już w formie skoncentrowanej i wzmocnią barierę naskórkową, a nie będą jej osłabiać.

Czy można stosować witaminę C przeznaczoną do stosowania doustnego na skórę?

Witamina C dostępna w aptekach do stosowania doustnego ma zupełnie inną formę chemiczną. W kosmetykach należy zastosować formę wysoce stabilną oraz przyswajalną przez naskórek. Bariera naskórkowa chroni nas przed wnikaniem do wnętrza organizmu niepożądanych substancji ze środowiska zewnętrznego, ale też utrudnia wnikanie substancji kosmetycznych w głąb skóry. Dlatego forma chemiczna witaminy C stosowana w produktach doustnych nie sprawdzi się w pielęgnacji skóry.

Witamina C jako sposób na przebarwienia

Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, dlatego podobnie jak witamina E nazywana jest eliksirem młodości. Stosowana doustnie lub zewnętrznie w kosmetykach wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, a także redukuje już istniejące zmarszczki. Dzięki właściwościom rozjaśniającym witamina C jest skuteczna w walce z przebarwieniami skóry. Stosowana systematycznie zapobiega powstawaniu również nowych przebarwień.

Witamina C nie tylko likwiduje przebarwienia

Witamina C posiada szereg innych dobroczynnych właściwości, które doceni nasza skóra:

  • jako przeciwutleniacz zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do mutacji oraz starzenia się organizmu.

  • wpływa na syntezę kolagenu, którego zanikanie z wiekiem prowadzi do wiotczenia skóry.

  • zapobiega tworzeniu się siniaków

  • zapobiega rozkładowi witaminy E (eliksir młodości)

  • chroni oczy dzięki neutralizacji wolnych rodników

  • wzmacnia naczynia krwionośne, skuteczna więc będzie przy cerze naczynkowej

Witamina C to bez wątpienia mój MUST HAVE letniej kosmetyczki! Można ją stosować przez cały rok, ale to właśnie latem szczególnie nam się przyda, ze względu na skuteczność w walce z fotostarzeniem się skóry (zmiany zachodzące w skórze pod wpływem działania słońca) oraz w niwelowaniu przebarwień posłonecznych. Oczywiście jest jeszcze wiele innych sposobów walki z nierównym kolorytem skóry, jednak nie wszystkie można stosować latem. Witaminę C można stosować w każdym wieku. Oprócz dobrego wpływu na przebarwienia, będzie też świetnie regenerować skórę po opalaniu! Więcej sposób na regeneracje skóry po kąpielach słonecznych znajdziecie TUTAJ.

Artykuł nie jest sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.