Uroda

Glinka i jej działanie oczyszczające oraz antyzapalne!

19 grudnia, 2019

Glinka to bardzo tani i skuteczny sposób oczyszczania skóry znany od wieków! Oprócz tego bogata jest w duże ilości minerałów, które działają na skórę antyzapalnie i wspomagają jej procesy regeneracyjne.

Glinka nie tylko świetnie oczyszcza skórę!

Glinka nie tylko świetnie oczyszcza skórę i jej pory, ale również:

  • odtłuszcza skórę

  • odmładza skórę

  • regeneruje skórę

  • redukuje powierzchniowe przebarwienia oraz poprawia kolor skóry

  • usprawnia układ krążenia,

  • detoksykuje skórę – wchłania toksyny, zanieczyszczenia i bakterie!

  • ogranicza potliwość – chłonie pot

  • ogranicza wydzielanie sebum

  • myje skórę głowy i włosy!

  • a także stosowana jest wewnętrznie na biegunki, nieżyt przewodu pokarmowego, żylaki odbytu, do tamowania ran…

 

Jaka glinka dla Twojej cery?

Glinki różnią się od siebie właściwościami, ilością i rodzajem minerałów oraz wydajnością wymiany kationów (CEC). I tak wyróżniamy glinki do cer wrażliwych, tłustych, suchych itd.

  • Jeżeli Twoja skóra jest sucha stosuj glinkę białą lub różową

  • Jeżeli Twoja skóra jest mieszana stosuj glinkę czerwoną, białą, żółtą, różową

  • Jeżeli Twoja skóra jest tłusta i/lub trądzikowa stosuj glinkę bentonitową, zieloną, czerwoną i żółtą (adorbują zanieczyszczenia i sebum), Ghassoul, niebieską (hamuje rozwój Propionibacterium cnes) oraz błota termalne

 

Najpopularniejszymi glinkami jest glinka biała, która uznawana jest za najdelikatniejszą spośród wszystkich jej rodzajów i zielona, która łagodzi stany zapalne skóry np. wypryski.

Jak często stosować glinkę?

Glinkę ze względu na swoje silne właściwości odtłuszczające i oczyszczające skórę, stosuj 2-3 razy w tygodniu. Jeśli posiadasz cerę suchą, raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Słuchaj swojej skóry – jest Twoim najlepszy doradcą.

W jaki sposób stosować glinkę?

Glinkę do twarzy możesz stosować na 2 sposoby:

  1. Jako maskę – wybraną glinkę wymieszaj z wodą mineralną, termalną lub hydrolatem tak, by uzyskać gęstą papkę. Możesz dodać do niej wybrane serum np. witaminę C (jeśli Twoja skóra jest szara i brakuje jej blasku), kwas hialuronowy (jeśli Twoja skóra jest sucha lub dojrzała), olejek z drzewa herbacianego (jeśli Twoja skóra jest zanieczyszczona) itd… Glinkę pozostaw na twarzy na ok. 10-15minut, a następnie zmyj wodą i przejdź do kolejnego etapu pielęgnacji. Nie dopuść, aby glinka wyschła na skórze! W takiej sytuacji koniecznie zwilż maskę wodą!

  2. Jako „puder” do mycia twarzy – po demakijażu, zamiast żelu do mycia twarzy możesz użyć glinki. Przygotowanie przebiega dokładnie jak w przypadku masek, z tym że możesz użyć mniej glinki, a konsystencja może być nieco rzadsza. Mycie twarzy glinką trwa ok. 1-2 minut.

Nie dopuść, aby glinka wyschła na skórze! W takiej sytuacji koniecznie zwilż maskę wodą/hydrolatem!

Co wyróżnia glinki?

Zdecydowanie naturalne pochodzenie i bogactwo minerałów! To sproszkowane skały osadowe wydobywane z wnętrza ziemi z głębokości 20-70m. Glinka jest świetną alternatywą w stosunku do myjących substancji powierzchniowo czynnych, które mogą naruszać barierę lipidową skóry (w zależności od ich rodzaju). W przypadku glinek, jeśli są odpowiednio rozdrobnione takie ryzyko nie zachodzi.

Gdzie kupić dobrej jakości glinkę?

Polecam stronę ZRÓB SOBIE KREM. Glinki gorszej jakości będą miały słabsze właściwości.

 

O tym musisz pamiętać!

Glinki nie mogą mieć styczności z metalowymi naczyniami, ponieważ unieczynniają ich działanie. Woda z kranu do rozrobienia glinki to też nie najlepszy pomysł. Możesz użyć wody mineralnej, termalnej lub hydrolatów.

Źródła:

  1. 1. A.K. Smakosz, A. Stoppel „Crystallus – Kryształy w chemii i naukach biochemiczych. Książka abstraktów. Krystaliczne czy amorficzne? Zastosowanie glinek w kosmetologii, medycynie i farmacji.” Wrocław 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *