Pijesz dużo wody, ale jednak się „nie nawadniasz”? Twoja skóra jest sucha i matowa? Tym razem diabeł tkwi w tłuszczach i zaraz Ci wytłumaczę dlaczego warto je docenić!
Jaką rolę pełnią tłuszcze w nawadnianiu organizmu?
Pamiętasz ile razy podkreślałam rolę płaszcza hydrolipidowego skóry? Dla przypomnienia, to ta niewidoczna gołym okiem warstwa tworząca na skórze ochronę przed nadmiernym, przeznaskórkowym parowaniem wody (TEWL). Oprócz tego stoi na straży, aby do wnętrza organizmu nie przedostały się zanieczyszczenia, bakterie i inne niepożądane substancje ze środowiska zewnętrznego! O warstwę hydrolipidową dbasz od zewnątrz, kiedy po oczyszczaniu aplikujesz na nią kosmetyki bogate w emolienty (olejki, parafina, lanolina, gliceryna). Drugim, bardzo ważnym sposobem jest dostarczanie tłuszczów od wewnątrz!
Dlaczego Twoja skóra jest sucha, mimo, że pijesz odpowiednią ilość płynów?
Organizm jest niesamowitym systemem naczyń połączonych, które od siebie zależą, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Jeżeli jedno z naczyń przecieka, potrzeby kolejnego nie są zaspokojone. Możesz pić odpowiednią ilość napojów w ciągu dnia, ale jeśli bilans tłuszczów jest niewystarczający w Twoim organizmie, woda przez skórę „ucieka”. Tłuszcze są budulcem błon komórkowych, dlatego tak ważne jest aby je spożywać!
Przeznaskórkowa ucieczka wody = TEWL
Kiedy w zdrowej skórze panuje homeostaza, proces TEWL zachodzi prawidłowo. Skóra otrzymuje proporcjonalną dawkę wody, w stosunku do jej parowania. Problem pojawia się kiedy organizm nie potrafi zatrzymać wody w naskórku, ponieważ płaszcz hydrolipidowy jest osłabiony, dziurawy. Wtedy organizm nie ma wystarczająco wody, aby nawodnić skórę!
Co jeszcze osłabia płaszcz hydrolipidowy skóry?
bezpośredni kontakt skóry z silnymi detergentami
zbyt intensywnie opalanie
niektóre leki i zabiegi kosmetyczne np. peelingi chemiczne, które polegają na kontrolowanym „uszkodzeniu” skóry, aby pobudzić ją do odnowy. Po zabiegu stosuj kosmetyki bogate w emolienty, ceramidy, humektanty, które będą wspierać skórę w tym czasie.
genetyka
wiek – im starszy organizm, tym praca gruczołów łojowych jest mniej intensywna
nieodpowiednie kosmetyki – np. wysuszające mydła, nadużywanie kosmetyków matujących
Tłuszcze w diecie zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry!
Oprócz TEWL ważny jest także NMF (naturalny czynnik nawilżajacy), którego substancje mają silne właściwości wiązania wody w naskórku (aminokwasy, kwas hialuronowy, mocznik…).
Ile i jakie tłuszcze spożywać codziennie?
O tym, że tłuszcze są ważne w diecie wiedziałam od dawna, ale nie spodziewałam się, że potrzeba ich aż tyle! Aż litr oleju potrzebuje Twój organizm miesięcznie! Sporo prawda? To teraz wymienimy najcenniejsze oleje i ich źródła!
oliwa z oliwek
olej rzepakowy
olej lniany
olej z awokado
olej orzechowy
olej konopny
olej z czarnuszki
a także orzechy (włoskie, laskowe, makadamia)
pełnotłuste ryby
Najcenniejsze dla nas są oleje nienasycone, ale organizm potrzebuję także 21g olejów nasyconych dziennie!
Mam nadzieję, że ten wpis wiele Wam wyjaśnił, a jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tłuszczów bardzo polecam książkę napisaną przez dietetyk Martę Mieloszyk-Pawelec – „Żyj 120 lat! czyli moc mikroodżywiania”. Skarbnica wiedzy dla wszystkich, którzy dbają o zrównoważoną dietę!
Zatrzymaj wodę w organizmie!