Wybielanie zębów metodą nakładkową - recenzja! Kate Nate - specjalistyczny blog kosmetyczny
Uroda

Wybielanie zębów metodą nakładkową – recenzja!

26 listopada, 2019

Wybielanie zębów metodą nakładkową może okazać się prawdziwą torturą! Nie chcę Cię wystraszyć, a jedynie uprzedzić. Musisz być świadom/świadoma, że za pięknymi białymi zębami kryje się kilka dni nadwrażliwości. Nie wiem jaki próg wrażliwości mają Twoje zęby, więc opowiem Ci w skrócie jak wybielanie nakładkowe sprawdziło się u mnie.

Wybielanie zębów metodą nakładkową pod kontrolą dentysty

Mówi się, że jest to najbezpieczniejszy sposób wybielania zębów. Przede wszystkim dlatego, że poniekąd odbywa się pod kontrolą dentysty.

Dentysta wykonuje odlew Twoich zębów za pomocą specjalnej masy. Na kolejne wizycie otrzymujesz gotową silikonową formę dopasowaną do Twoich zębów. Do białych perełek dzieli Cię już tylko żel o odpowiednim stężeniu, który aplikujemy do naszej formy. Ja dostałam zestaw 5 żeli – 1x 10% + 4×16%. Tak było podczas pierwszego wybielania zębów ok. 3-4 lat temu. Tym razem zużyłam 2 żele o stężeniu 16%, które kupiłam w internecie.

Wybielanie zębów metodą nakładkową - recenzja! Kate Nate - specjalistyczny blog kosmetyczny

Przebieg wybielania

Sam zabieg zwykle trwa ok. 2-3 tygodni, w zależności od tego jaki efekt chcecie uzyskać. W moim przypadku 2 żele zużyłam podczas 4 sesji nocnych wybielając zęby co drugi dzień. Byłam przygotowana i po pierwszym wybielaniu wiedziałam mniej więcej ile dawek muszę zaaplikować, aby odpowiednio wybielić zęby.

  1. Na jak długo wystarcza jedna strzykawka? Na ok. 1,5 sesji.

  2. Ile żelu należy aplikować do silikonowej formy. Niewiele. Wystarczy jedna, nie za duża kropla. Jeśli nałożysz za dużo żelu, będzie drażnił dziąsła.

  3. Jak długo trwa jednorazowa sesja? Pozostawiałam żel na noc na ok. 4-6 godzin. Zależy, o której się budziłam. Możesz wykonać wybielanie również w dzień, choć przychylam się do sesji nocnych. Podczas snu silikonowa forma w niczym Ci nie przeszkadza i możesz spać spokojnie.

  4. Ile kosztuje wybielanie zębów metodą nakładkową? Za pierwszym razem zapłaciłam u dentysty ok. 600zł za 5 żeli oraz silikonową formę. Za drugim razem kupiłam 2 żele 16% w internecie za ok. 80 zł. Przed kupnem dokładnie sprawdziłam miejsce zakupu. Była to apteka z odpowiednim certyfikatem. Nigdy nie kupiłabym zestawu do wybielania w przypadkowym sklepie.

Efekty wybielania

Ty decydujesz jaki efekt chcesz uzyskać stosując odpowiednią ilość żeli, z czego nie zaleca się więcej jak 5.  Ja zdecydowałam się na 2 opakowania, bo wiedziałam, że moje zęby już i tak będą na granicy wytrzymałości po pierwszej sesji. Zęby zostały rozjaśnione o kilka tonów, jednak nie są krystalicznie białe. Gdybym zużyła 5 żeli efekt byłby znacznie lepszy.

Poniżej efekty wybielania. Po prawej wyszłam może nieco dziwnie, ale chodzi o pokazanie efektów.

Wybielanie zębów metodą nakładkową - recenzja! Kate Nate - specjalistyczny blog kosmetyczny
Zdjęcie po lewej zostało wykonane w kwietniu 2019, po prawej w październiku 2019 tuż po wybielaniu

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Wybielanie zębów metodą nakładkową powtórzyłam po ok. 3-4 latach. Za pierwszym razem efekt był niemalże spektakularny. Niestety moje zęby mają dość ciemny odcień więc wybielanie wydawało mi się wręcz koniecznością! Efekt utrzymał się aż do kolejnego wybielania, przy czym kolor zębów nieco ściemniał, choć nie wrócił do pierwotnego stanu. Niemniej zdecydowałam się „odświeżyć” ich odcień i pewnie za kilka lat zrobię to ponownie.

Zalecenia przed i podczas wybielania zębów - biała dieta!

Właściwie są 2 podstawowe:

Po pierwsze musisz unikać napojów i żywności o ciemnym zabarwieniu w trakcie wybielania oraz przez minimum 2 tygodnie od momentu zakończenia ostatniej aplikacji żelu. Trzeba też uważać na owoce, które zawierają kwasy. W czasie wybielania wspierałam się słomką, bo nie miałam ochoty rezygnować z owocowych soków, czy zielonej herbaty.

Po drugie Twoje zęby muszą być zdrowe. Nie możesz wykonać wybielania jeśli Twoje zęby mają jakiekolwiek ubytki.

Czy można zmniejszyć nadwrażliwość zębów?

Czytałam, że można wykonać zabieg zmniejszający nadwrażliwość zębów u dentysty. Sama jednak nigdy się na niego nie zdecydowałam. Taki zabieg wydaje się być sensownym w momencie, gdy wybielacie zęby podczas jednorazowej sesji u dentysty.

Aby zmniejszyć nadwrażliwość stosowałam bardzo delikatne pasty do zębów bez fluoru marki Urtekram. Nie wiem czy dało to jakiś efekt. Bardziej obstawiam, że dzięki temu nie pogłębiłam dyskomfortu.

Nadwrażliwość towarzyszyła mi przez cały dzień po wybielaniu, dlatego tym razem robiłam dzień przerwy, aby dyskomfort choć na chwilę minął. Podczas pierwszego wybielania, stosując żele codziennie, zęby finalnie się uodporniały i wrażliwość z dnia na dzień była mniejsza. Tak czy inaczej tym razem musiałam zrobić przerwę, aby móc normalnie funkcjonować.

Czy wybielanie zębów uszkadza szkliwo?

Wiem, że są osoby, które nie mogą wybielać zębów ze względu na bardzo delikatne szkliwo. Przed pierwszym zabiegiem zapytałam dentystę czy jest on bezpieczny dla zębów. Odpowiedź była następująca: jestem dentystą i nie poleciłbym zabiegu negatywnie wpływającego na kondycję zębów.

Myślę, że to indywidualne predyspozycje. Sama u siebie nie zauważyłam uszkodzenia szkliwa. Zęby są w takiej samej kondycji co wcześniej.

O tym musisz pamiętać!

Wybieleniu ulegają tylko naturalne zęby. Implanty, korony czy wypełnienia nie poddają się reakcji utleniania. W niektórych przypadkach sztuczne zęby można również wybielić, ale tylko w gabinecie, a wypełnienia wymienić na jaśniejsze.

Jak oceniasz efekty wybielania na moich zębach? Skusisz się? ;)

Jeśli masz ciemny kolor kości to warto wybielić zęby metodą nakładkową. Chwilę pocierpisz, ale później będziesz się cieszyć efektem bardzo długo :)

Only registered users can comment.

    1. O tak! Nie dałabym rady zużyć 5 żeli. Wspomnienie dyskomfortu towarzyszyło mi jeszcze przez kilka następnych dni… Coś za coś :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.