Zastawiał@ś się czy warto podczas kuracji retinoidami stosować oddzielny produkt pod oczy, skoro retinoidy migrują? Oznacza to, że mimo, iż nie aplikujesz Twojego kosmetyku z retinoidem bezpośrednio na strefę wokół oczu, w pewnym stopniu także na nią oddziałuje. W dzisiejszym wpisie opowiadam o moich doświadczeniach w stosowaniu retinolu na strefę wokół oczu.
W jakim celu stosuje się retinoidy?
Pokrótce tylko wspomnę, dla tych którzy trafią tutaj z wyszukiwarki, że retinoidy stosujemy między innymi aby zwiększyć gęstość i napięcie skóry. To jedyne substancje stosowane w kosmetykach, które docierają do skóry właściwej, czyli tam gdzie znajduje się kolagen! Retinoidy pobudzają jego syntezę i dzięki temu są najskuteczniejszymi substancjami przeciwstarzeniowymi. Redukują zmarszczki i opóźniają powstawanie nowych.
Obawy
Sporo osób obawia się stosować retinoidy na strefę wokół oczu z powodu początkowego pogorszenia stanu skóry. W trakcie okresu retynizacji (jeśli pojęcie jest Ci obce, odsyłam TUTAJ) możesz spodziewać się krótkotrwałego pogłębienia zmarszczek z powodu przesuszenia i podrażnienia skóry. Na swoim przykładzie uspokajam – nie taki straszny diabeł jak go malują ;) Pod warunkiem, że przykładasz się również do regeneracji skóry.
Moje doświadczenie w stosowaniu retinolu pod oczy
Oddzielny kosmetyk na strefę wokół oczu włączyłam po ok. miesiącu od rozpoczęcia stosowania retinolu 0,3% na skórę twarzy. Na początku moja cera zareagowała dość mocnym podrażnieniem. Była zaczerwieniona, odwodniona, pojawiło się sporo mikro krost niezapalnych. Najgorszy czas przypadł na pierwsze 2-3 tygodnie. Kosmetyku do twarzy nie stosowałam na strefę pod okiem. Mimo to, tak jak wspomniałam powyżej, retinoidy migrują. Kiedy nakładamy reti na twarz, oddziałują one również w pewnym stopniu na strefę wokół oczu. Jakie są moje obserwacje?
Retinol pod oczy - jaki produkt stosowałam?
Wybrałam kosmetyk z laboratorium Cantabria labs, a dokładnie Neostrata Correct z 0,05% retinolem. Receptura tego kosmetyku jest bardzo zaawansowana i poza retinolem ma w składzie peptydy, które wg obietnic mają redukować cienie pod oczami. Krem włączyłam ok. miesiąc po wprowadzeniu serum do twarzy. Skóra przeszła już wstępny okres retynizacji, a w związku z tym, że retinoidy migrują, strefa pod okiem również w pewnym stopniu była „zahartowana”.
Krem nie podrażnił mnie w najmniejszym stopniu! Nie wiem do końca czy wynikało to z tego, że stosowałam już od miesiąca retinol na skórę twarzy, czy receptura jest tak dobrze skomponowana, aby podrażnienie zminimalizować do zera! Myślę, że oba czynniki odegrały ważną rolę. Krem aplikowałam na strefę wokół oczu, a nie jedynie pod oczami. Skóra była nawilżona, odżywiona i wygładzona. W dłuższym okresie zauważyłam również jej rozświetlenie oraz redukcję cieni pod okiem. Miałam z tym problem od czasu, kiedy zaczęłam stosować bimatoprost na wzrost rzęs. Krem Neostraty z retinolem spisał się świetnie, rozświetlając strefę pod okiem. W kwestii redukcji zmarszczek potrzeba dłuższego okresu stosowania przy tak niskim stężeniu retinolu. Przez 8 miesięcy stosowania zauważyłam minimalną różnicę, ale skóra jest zdecydowanie bardziej napięta. Na tym moja przygoda z retinolem się nie kończy, więc za jakiś czas, zaktualizuję ten wpis.
Czy jest sens stosować retinol pod oczy?
To zależy od potrzeb Twojej skóry. Ja zdecydowałam się na oddzielny produkt, ponieważ mam sporo zmarszczek mimicznych, które z oczywistych postępujących procesów starzenia będą się pogłębiać szybciej, jeśli na nie odpowiednio nie zadziałam. Dodatkowo mam cerę mieszaną, w kierunku suchej, w przypadku której genetycznie oznaki starzenia pojawiają się szybciej. Na pewno na stan mojej skóry miał również wpływ mój styl życia kilka lat temu. Jako nastolatka miałam duży kompleks jasnej skóry. Nie chroniłam skóry przed UV, dodatkowo kilka razy w roku korzystałam z solarium – O ZGROZO!!! UVA dociera aż do skóry właściwej niszcząc kolagen! W związku z tym, jeśli mieliście w zwyczaju nadmiernie się opalać i Wasza cera wykazuje cechy fotostarzenia (przyspieszone starzenie skóry na skutek działania UV), to jak najbardziej polecam retinoidy również na strefę wokół oczu.
Jeśli Twoja strefa pod okiem jest napięta i nawilżona, zmarszczki w tej strefie to nie Twój problem i używasz retinoidy do twarzy, to uważam, że oddzielny kosmetyk na strefę wokół oczu jest zbędny. Decyzja jak zawsze należy do Ciebie :)
Podsumowując
Aby określić namacalnie efekty stosowania retinolu na strefę wokół oczu oraz prawidłowo porównać wpływ kosmetyku z reti do twarzy oraz na strefę oka musiałabym wykonać badania na odpowiedniej aparaturze. Nie mam niestety do takiej dostępu, więc polegam tylko i wyłącznie na aspektach wizualnych mojej skóry. Jestem zadowolona z działania kremu Neostraty i będę kontynuować pielęgnację. W związku z czym możecie spodziewać się za jakiś czas aktualizacji wpisu :)
Ciekawi mnie czy stosowaliście retinoidy na strefę wokół oczu czy może strach przed tzw. efektem „staruszki” wygrał? ;)