Talk - czy jest rakotwórczy?
Uroda | Zdrowie

Talk – czy jest rakotwórczy?

17 czerwca, 2019

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego, na niektórych pudrach do makijażu widnieje informacja o treści „nie wdychać”? Przeznaczenie kosmetyku z taką informacją trochę się ze sobą kłóci, prawda? Ostrzeżenie to związane jest z obecnością talku, który jest składnikiem wielu kosmetyków do makijażu. Talk, podobnie jak azbest są minerałami pozyskiwanymi z bliskich okolic. W związku z tym talk nieodpowiednio oczyszczony może być zanieczyszczony azbestem, który ma udowodnione działanie rakotwórcze. Z tego powodu powstało mnóstwo doniesień o negatywnym wpływie na ludzki organizm również talku. Tradycyjnie zrobiłam bardzo skrupulatny research, aby poznać prawdę!

Gdzie znajdziesz talk!

Pewnie nie zdajesz sobie sprawy jak wiele ma zastosowań. Kilka przykładów z półek kosmetycznych, aby pokazać Wam jak powszechne jest jego użycie:

1. Talk dzięki swoim świetnym właściwościom chłonącym znalazł zastosowanie głownie w pudrach do makijażu. Absorbuje sebum, dzięki czemu cera pozostaje matowa przez cały dzień. Wykorzystuje się go również do produkcji podkładów oraz cieni do oczu.

2. Jest też składnikiem niektórych kremów do cer przetłuszczających się z tego samego powodu.

3. Składnik suchych szamponów. Dzięki niemu możemy odświeżyć włosy dosłownie w minutę bez konieczności ich mycia! Oczywiście w sytuacjach awaryjnych :) Suchy szampon nie zastąpi tradycyjnego mycia! Nie myje włosów, a jedynie pochłania sebum.

4. Może być pomocny w przypadku nadmiernej potliwości stóp. Wystarczy wetrzeć rękoma w stopy i następnie je nakremować. Talk zapobiegnie nadmiernemu poceniu oraz rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach.

5. Może być również stosowany jako środek poślizgowy podczas masażu.

6. Jednak chyba najpopularniejszym i każdemu znanym jego zastosowaniem jest osuszanie niemowlęcej pupy. Bardzo popularny, pozostawiający po sobie chmurkę pięknie pachnącego pyłku był i jest używany przez większość mam.

Talk jest minerałem (krzemian magnezu). Posiada świetne właściwości absorbujące oraz osuszające, dlatego jest powszechnie stosowany w kosmetykach dla cer przetłuszczających.

Warto wiedzieć

Odszukałam kilka doniesień na temat rzekomego rakotwórczego działania talku. Jak wspomniałam we wstępie kontrowersje wokół niego związane są głównie z bliskim miejscem wydobycia złóż azbestu co może wpływać na jego zanieczyszczenie.

 

Talk a azbest

W USA Agencja Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration) w latach 2009 – 2010 poprosiła 9 dostawców talku o przesłanie próbek do badania. Prośba została spełniona tylko przez 4 z nich. Wyniki wskazały, iż talk nie był zanieczyszczony azbestem i mógł być bezpiecznie stosowany w kosmetykach.

Ta sama organizacja w tym samym czasie przebadała wyrywkowo 34 kosmetyki do makijażu z różnych półek cenowych zakupionych w stanie Washington. Żaden z kosmetyków nie zawierał włókien azbestu.

Z kolei na początku 2019 roku przebadano kosmetyki marki Claire’s (marka obecna również na polskim rynku), w których wykryto zanieczyszczenie azbestem! Dokładna lista produktów dostępna POD LINKIEM

Źródło: https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetics-recalls-alerts/fda-advises-consumers-stop-using-certain-cosmetic-products
Źródło: https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetics-recalls-alerts/fda-advises-consumers-stop-using-certain-cosmetic-products

Talk a rak jajnika

W Stanach Zjednoczonych głośnych było kilka procesów sądowych przeciwko firmie Johnson & Johnson. Oskarżenia wystosowane były przez kobiety chorujące na raka jajnika. Twierdziły, że stosując proszek do higieny intymnej na bazie talku naraziły się na bezpośrednie ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Mimo braku naukowych i jednoznacznych doniesień jakoby talk miał być przyczyną raka jajnika sąd wielokrotnie przyznawał rację poszkodowanym kobietom. Firma Johnson & Johnson odwoływała się od wyroków. Głównym argumentem z powodu którego sąd przyznawał rację stronie oskarżającej był brak informacji na opakowaniu produktu o treści „nie wdychać”. Okazuje się, że talk może okazać się szkodliwy dla organizmu po dostaniu się do układu oddechowego. Dlaczego? O tym poniżej…

Talk a układ oddechowy

Kontrowersje talk wzbudza przede wszystkim jako składnik sypkich pudrów do twarzy oraz zasypek dla niemowląt. Otóż talku nie powinno się wdychać! National Center for Biotechnology Information w 2002 roku opublikowało artykuł, w którym wskazało na śmierć noworodka z powodu przypadkowego wdychania talku. Proszek zawierał aż 93% tej substancji. Dziecko zmarło po 20 godzinach od momentu ekspozycji na talk.

Jako substancja nierozpuszczalna dostając się do układu oddechowego wysusza śluzówkę oraz spowalnia ruch rzęsek. W związku z tym zagęszczony śluz uniemożliwia prawidłowe oddychanie. Pylica płuc została odnotowana również u osób narażonych na kontakt z wysokim stężeniem talku np. osób pracujących przy wydobyciu talku, produkcji kosmetyków, tekstyliów, farb itp. Trzeba jednak pamiętać, że są to przypadki sporadyczne będące powodem wysokiej ekspozycji na talk! Niemniej chcąc czuć się bezpieczniej możemy skorzystać z alternatyw, których jest już sporo na rynku.

Alternatywa w stosunku do talku?

Alternatywą w stosunku do talku jest skrobia ziemniaczana oraz kukurydziana. Można spokojnie zastąpić nimi zasypkę dla dzieci przygotowując ją również samemu w domu. W przypadku pudrów do twarzy świetnie sprawdzi się puder ryżowy, który jest bardzo popularny do słynnego bakingu.

Myślę, że nie ma sensu panikować i wyrzucać wszystkich kosmetyków zawierających w składzie talk. Nie sądzę by stosowany w niewielkich stężeniach np. podczas makijażu mógł być szkodliwy dla zdrowia. Jak zawsze jednak jestem zdania, że mając do dyspozycji szereg alternatyw warto z nich korzystać podczas przyszłych zakupów. Sama kieruję się dewizą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego też również Wam polecam takie podejście.

 

Źródła:

Only registered users can comment.

    1. Artykuł dotyczy stosowania talku w kosmetykach i w tym temacie dokonałam dogłębnej analizy. To prawda, że jest dopuszczony do stosowania w żywności i suplementach diety w ograniczonych ilościach. Nie będę się jednak wypowiadać w tej kwestii bez sprawdzenia wiarygodnych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *