Bakuchiol - czy jest tak skuteczny jak retinol? Kate Nate - specjalistyczny blog kosmetyczny
Uroda

Bakuchiol – czy jest tak skuteczny jak retinol?

2 września, 2020

Zrobiło się o nim bardzo głośno w ciągu ostatnich lat i wygląda na to, że… słusznie. Sama przetestowałam krem z bakuchiolem naszej polskiej marki Bandi, aby na własnej skórze przekonać się na ile doniesienia naukowe są prawdziwe! Ale dziś skupię się na przesłankach naukowych.

Bakuchiol czy retinol - co mówią badania?

Ostatnie badanie trwające 12 tygodni opublikowane przez British Journal of Dematology wywołało niemałą wrzawę! Na grupie 44 osób, z których jedna grupa stosowała 2 razy dziennie 0,5% bakuchiol, a druga raz dziennie wieczorem 0,5% retinol wykazano, że:

  • obie substancje indukują podobny wpływ na ekspresję tych samych genów, chemicznie to jednak 2 różne substancje

  • zarówno bakuchiol jak i retinol znacząco wpłynęły na redukcję zmarszczek, ale też przebarwień (bakuchiol w 59%, retinol w 44%)

  • retinol częściej powodował reakcje niepożądane takie jak pieczenie, łuszczenie, świąd, zaczerwienienie, bakuchiol do 4 tygodnia powodował jedynie wzrost zaczerwienienia skóry, w kolejnych tygodniach już nie

  • badanie opierało się na ocenie zewnętrznej, kosmetycznej, nie zbadano wpływu bakuchiolu na produkcję kolagenu, a jak wiadomo z wcześniejszych badań retinol taką zdolność posiada w dłuższym okresie stosowania (ok. 9 miesięcy)

  •  bakuchiol można bezpiecznie stosować rano, nie ma działania fotouczulającego w przeciwieństwie do retinolu oraz jest stabilny pod wpływem działania UV (nie powoduje powstawania wolnych rodników)

Źródło: S.Dhaliwal, I.Rybak i inni,
Źródło: S.Dhaliwal, I.Rybak i inni, "Prospective, randomized, double-blind assessment od topical bakuchiol and retinol for facial photoageing"
  1. Procentowe spłycenie zmarszczek po zastosowaniu bakuchiolu i retinolu na przestrzeni 12 tygodni.

  2. Procentowa redukcja przebarwień po zastosowaniu bakuchiolu i retinolu na przestrzeni 12 tygodni.

Źródło: S.Dhaliwal, I.Rybak i inni,
Źródło: S.Dhaliwal, I.Rybak i inni, "Prospective, randomized, double-blind assessment od topical bakuchiol and retinol for facial photoageing"

Zmiany jakie nastąpiły na skórze twarzy w ciągu 12 tygodni po zastosowaniu bakuchiolu i retinolu.

Źródło: R.Chaudhuri,
Źródło: R.Chaudhuri, "Bakuchiol: A retinol - like functional compound reveled by gene expresssion profiling & clinically proven to have anti-aging effects"

Zmiany jakie nastąpiły na skórze twarzy w ciągu 12 tygodni po zastosowaniu bakuchiolu.

Moje wnioski

Pozytywne działanie retinolu na skórę widoczne jest po ok. 6 miesiącach. W pierwszych tygodniach stosowania retinolu skóra zwykle ulega podrażnieniom, odwodnieniu i może wyglądać gorzej niż przed kuracją. Dlatego uważam, że okres 12 tygodni (tyle trwało badanie) może być niewystarczający, aby obiektywnie ocenić wpływ tej substancji na skórę lub porównać ją z bakuchiolem. Jak dotąd retinol uważany był (i właściwie nadal jest) za najskuteczniejszą substancję przeciwstarzeniową.

Nie można jednak nie docenić bakuchiolu, który zebrał świetne wyniki po upływie 12 tygodni stosowania. Widać, że zmarszczki uległy spłyceniu, jednak nie wiemy czy jest to po prostu wynik lepszego nawodnienia skóry. Jak zaznaczyli badacze potrzeba więcej badań, aby móc jeszcze lepiej poznać działanie bakuchiolu. Docenili go jednak za świetne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne (dobrze wpływa na cery trądzikowe) oraz redukcję przebarwień! Laury zebrał również za bardzo niski współczynnik drażniący oraz brak działania fotouczulającego.

Uważam bakuchiol za świetną alternatywę dla osób, które nie mogą stosować retinolu z różnych powodów. Sama byłam bardzo ciekawa jego działania, dlatego zdecydowałam się przetestować krem z bakuchiolem od Bandi. Używałam go od kwietnia do sierpnia tego roku, a o efektach napiszę w kolejnym poście :)

Mieliście okazję stosować kosmetyki z retinolem lub bakuchiolem? Jakie są Wasze doświadczenia?

Only registered users can comment.

    1. Jestem po kuracji izotekiem, skutecznej kuracji :) Od tego czasu minęły 2 lata i teraz zaczęłam stosować serum z bakuchiolem, jestem ciekawa efektu :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.