Czy manicure hybrydowy szkodzi? Kate Nate - blog kosmetyczny
Uroda | Zdrowie

Czy manicure hybrydowy szkodzi?

8 lutego, 2019

Manicure Hybrydowy to stosunkowo nowa metoda zdobień. Zyskała popularność ze względu na trwałość i łatwość wykonania. Wciąż trwają jednak badania dotyczące wpływu manicure hybrydowego na paznokcie. Bez wątpienia wszyscy są zgodni, że światło UV pochodzące z lamp utwardzających może być przyczyną raka skóry lub samej płytki. Z pewnością pojedynczy manicure hybrydowy nikomu krzywdy nie zrobi, gorzej, gdy nie robimy przerw i wystawiamy nasze dłonie na comiesięczne promieniowanie. Z drugiej strony czas utwardzania całego manicure w lampach wynosi zaledwie kilka minut. Czy taka dawka może szkodzić? Sprawdźmy co mówią badania…


Przechodząc do analizy szkodliwości paznokci hybrydowych należałoby zacząć od początku, czyli od budowy paznokcia.


Paznokcie (podobnie jak włosy) to martwy wytwór naskórka. Myśląc więc logicznie manicure hybrydowy nie powinien źle na nie wpływać. No bo skoro coś „nie ma w sobie życia” to w jaki sposób można mu zaszkodzić? A jednak! Żywym fragmentem paznokcia jest obłączek – niewielka, jaśniejsza półokrągła część, która najbardziej widoczna jest na kciuku. Jej barwa wynika z niedokładnego przylegania macierzy do paznokcia. Początek macierzy ukryty jest pod wałem paznokciowym, z którego paznokieć wyrasta. To tutaj powstają przezroczyste komórki, które tworzą paznokieć. Następnie ściana komórek ulega pogrubieniu, komórki ściślej do siebie przylegają i tak powstają keratynocyty, warstwa rogowa paznokcia.

Pod płytką paznokciową znajduje się łożysko, na którym paznokieć się opiera. Ponadto tutaj następuje odżywienie płytki. Łożysko nie ma jednak wpływu na wzrost paznokcia. Dookoła paznokci poza ich wolnym brzegiem znajdują się wały paznokciowe, które chronią przed uszkodzeniami i utrzymują paznokieć we właściwym miejscu.


MANICURE HYBRYDOWY – NA CO NALEŻY SZCZEGÓLNIE UWAŻAĆ PODCZAS JEGO WYKONYWANIA


Macierz – wykonując manicure hybrydowy należy bardzo uważać właśnie na tę część paznokcia, gdyż jej uszkodzenie może doprowadzić do zaburzeń jego wzrostu. Nie należy nadmiernie wycinać skórek przy samej macierzy, aby nie pozbawiać jej warstwy ochronnej. Jest wielu zwolenników manicure biologicznego polegającego jedynie na delikatnym odsuwaniu narośniętej skóry. Robiąc jednak manicure hybrydowy, lakier nakładany jest jak najbliżej skóry, aby dłużej się cieszyć pięknymi paznokciami.

Piłowanie – manicure hybrydowy wymaga zmatowienia płytki, aby lakier lepiej się trzymał. Należy uważać, by nie dopuścić do przepiłowania płytki (nadmiernego ścieńczenia).

Sterylność – decydując się na manicure hybrydowy wybierajmy sprawdzone salony. Sterylność narzędzi i jednorazowe pilniczki to podstawa!


Wskazówka! Manicure hybrydowy powinno się odnawiać co 2-3 tygodnie, aby zapobiec odpryskom lakieru. Powietrze, brud czy woda dostając się pod lakier mogą doprowadzić do rozwoju bakterii i grzybów.


CZY UTWARDZANIE LAKIERÓW W LAMPACH UV/LED SZKODZI?


Na to pytanie chyba każdy choć raz szukał odpowiedzi. W świetle UV, które generują lampy utwardzające znajdziemy przede wszystkim promieniowanie UVA. Nie daje ono efektu opalonej skóry podobnie jak UVB, dzięki czemu skóra nie ulegnie poparzeniu. UVA odpowiedzialne jest jednak za mutacje w łańcuchu DNA oraz degradację włókien kolagenowych, ponieważ dociera aż do skóry właściwej (głębsza warstwa skóry, kolejna zaraz po naskórku). Skutkiem tego jest przedwczesne starzenie oraz możliwy rak skóry. Niestety lampy LED również podobne promieniowanie emitują. Wg American Academy of Dermatology* promieniowanie UVA stosowane w lampach jest co prawda krótkie, ale 4 razy silniejsze niż promienie słoneczne. Z kolei Jama Dermatology* w 2014 roku uznało, że poddawanie się tak niewielkiej ilości promieniowania co 2 tygodnie prawdopodobnie nie jest wystarczające, aby doprowadzić do rozwoju komórek rakowych.


Manicure hybrydowy. Blog kosmetyczny – Kate en su salsa


Analizując powyższe informacje należy zwrócić uwagę na fakt, że idąc na solarium poddajemy się dużo bardziej intensywnej ekspozycji na promieniowanie UVA. Moc lamp stosowanych w solariach wynosi 100-220W. Porównując do lamp utwardzających lakiery hybrydowe, których moc to zaledwie 9W różnica jest dość spora.

American Academy of Dermatology przestrzega przed częstym wykonywaniem manicure hybrydowego szczególnie osoby, które są bardzo wrażliwe na promieniowanie UV. Wrażliwość może zostać wywołana przez zażywane leki, suplementy, schorzenia lub może zależeć od czynników genetycznych. Jednocześnie zaznacza, iż skutki promieniowania UVA można zminimalizować poprzez:


  • stosowanie filtrów UV na dłonie minimum 15 minut przed wykonaniem manicure
  • stosowanie specjalnych rękawiczek z wycięciami na palce

Zalecenia dla wszystkich, nie tylko dla osób z nadmierną wrażliwością.


 PODSUMOWUJĄC

Trudno zrezygnować z pięknych paznokci jaki zapewnia nam manicure hybrydowy. Myślę, że musi upłynąć jeszcze kilka lat zanim dowiemy się czy ta forma zdobień faktycznie szkodzi. Niemniej ostrożności nigdy za wiele i krem z filtrem może okazać się dobrym pomysłem. Z pewnością „detoks hybrydowy” warto co jakiś czas przeprowadzić dla zdrowia paznokci :) Lakiery hybrydowe pełne są chemicznych substancji, które zapewne nie są dla nas najzdrowsze i przy bardzo delikatnej i wrażliwej płytce mogą ją znacznie osłabić. Wg mnie świetną alternatywą są paznokcie tytanowe, które nie wymagają utwardzania w lampie UV, a również utrzymują się równie długo co manicure hybrydowy. Decyzję pozostawiam Wam :)



Źródła:

https://www.aad.org/media/news-releases/gel-manicures-dermatologists-share-tips-to-keep-nails-healthy

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/safety-of-led-nail-lamps


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *