Dwuetapowe oczyszczanie skóry - czy jest konieczne? Blog kosmetyczny - Kate Nate
Uroda

Dwuetapowe oczyszczanie skóry – czy jest konieczne?

1 grudnia, 2020

Dwuetapowe oczyszczanie skóry zyskało wielu zwolenników. Gdybym miała wskazać Wam odpowiedni sposób oczyszczania, powiedziałabym „to zależy od kilku czynników”. Do każdej skóry należy podchodzić indywidualnie. Nie ma lepszej i gorszej pielęgnacji, jest za to pielęgnacja dopasowana do POTRZEB konkretnej skóry!

Co mówią badania naukowe?

Na potrzeby tego wpisu przeanalizowałam badanie naukowe¹, w którym sprawdzono w jakim stopniu woda i środki myjące oczyszczają skórę po wcześniejszym zastosowaniu kremów z SPF. W badaniu wykorzystano kamerę VISA, która wskazała pozostały na skórze osad po oczyszczaniu.

Wnioski - krem z SPF

  • Zarówno żel jak i olejek myjący skutecznie oczyszcza skórę po wcześniejszym zastosowaniu kremu z SPF.

  • Brak istotnych różnic na poziomie oczyszczenia skóry pomiędzy grupą kontrolną, a użyciem środka lub olejku myjącego.

Wnioski - krem z SPF wodoodporny

  • Tylko olejek myjący oczyścił skórę w zadowalającym stopniu po zastosowaniu kremu z SPF wodoodpornego.

  • Poziom osadu na skórze pomiędzy grupą kontrolną oraz po użyciu olejku jest porównywalny.

  • Nie sprawdzono, czy dwuetapowe oczyszczanie skóry żelem, oczyściłoby skórę w zadowalającym stopniu. Sądząc po osadzie na skórze jaki pozostał po pierwszym umyciu skóry 36,8% +/- 8,8%, ponowne użycie środka myjącego najprawdopodobniej oczyściłoby skórę skutecznie.

Czy oczyszczanie dwuetapowe jest dla każdego?

Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki nasuwa się pytanie czy oczyszczanie dwuetapowe jest konieczne, jeżeli nie stosujemy kosmetyków wodoodpornych ani mocnego makijażu?

Moim zdaniem bardzo łatwo przekroczyć granicę pomiędzy skutecznym oczyszczeniem skóry, a naruszeniem bariery lipidowej. Najlogiczniejszym więc czynnikiem decydującym jest obserwacja naszej skóry po oczyszczaniu.

Jeśli po oczyszczaniu odczuwasz uczucie ściągnięcia, dodatkowo skóra jest podrażniona i przesuszona to sygnał od Twojej skóry, że coś jest nie tak! Najprawdopodobniej Twoja cera jest zbyt agresywnie oczyszczana, stosujesz nieodpowiedni do typu cery kosmetyk myjący lub brakuje w jej pielęgnacji substancji nawilżających i emolientowych.

Jeśli natomiast na Twojej skórze występują zaskórniki otwarte i zamknięte i pojawiają się stany zapalne, ponadto cera jest ziemista i łojotokowa, warto w takim przypadku zastosować dwuetapowe oczyszczanie. Przede wszystkim usuniesz nadmiar sebum, odblokujesz ujścia gruczołów łojowych oraz zapobiegniesz nadmiernemu rozwojowi bakterii na skórze.

Najważniejsze to dopasować sposób oczyszczania do potrzeb cery!

NIGDY do aktualnie panującej mody!

Spodobał Ci się wpis i zależy Ci, aby świadomie zaspokajać potrzeby Twojej skóry?

Kliknij w poniższe ikonki, dołącz do mnie w social media i bądź na bieżąco z nowymi wpisami kosmetycznymi!

Źródło:
1. Wei Chen MD i inni „The optimal cleansing method for the removal of sunscreen: water, cleanser or cleansing oil?” 3/06/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.