Z pierwszego wpisu o retinoidach, który aktualnie dostępny jest tylko na moim Instagramie @kate_nate_blog, dowiedzieliście się jak przygotować skórę przed rozpoczęciem ich stosowania. Jest to bardzo ważny etap, którego nie możecie pominąć! Jeśli jeszcze nie czytaliście wpisu, odsyłam do obowiązkowej lektury. Kliknij w nazwę mojego profilu, którą podałam w poprzednim zdaniu, a odeśle Cię bezpośrednio do wpisu.
Oprócz przygotowania skóry ważne są również zasady jak stosować retinol oraz jak wprowadzić go do pielęgnacji. Jeśli zachowasz środki ostrożności i będziesz wprowadzać retinol świadomie, możesz znacznie zminimalizować skutki uboczne stosowania retinolu!
Retinol należy do grupy naturalnych retinoidów. Oprócz niego mamy też retinal oraz kwas retinowy (na receptę). Retinol jest najpopularniejszym retinoidem stosowanym w domowych pielęgnacjach, dlatego w artykule będę posługiwać się właśnie tą nazwą.
Okres retynizacji, co to znaczy?
Normalnym skutkiem ubocznym jaki ma miejsce podczas wprowadzania retinolu jest okres retynizacji. Zanim uzyskamy oczekiwane efekty skóra przechodzi przez etap nabywania tolerancji, czyli RETYNIZACJĘ!
W początkowym etapie skóra może być podrażniona, zaczerwieniona, przesuszona… Wszystko zależy przede wszystkim od mocy produktu, który stosujecie, ale także wrażliwości Waszej skóry.
Kiedy mogę spodziewać się poprawy stanu cery?
W zależności od rodzaju skóry, jej przygotowania, preparatu jaki stosujesz okres retynizacji trwa ok. 3-4 tygodnie. Po tym czasie skóra powinna nabyć tolerancję na retinol i stopniowo zaczniesz zauważać poprawę stanu skóry.
Natomiast efekt zwiększonego napięcia skóry, spłycenia zmarszczek zobaczymy nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy stosowania retinoidów. Przebudo