Uroda

Krem do opalania – jaki wybrać?

24 lipca, 2019

Poniżej moja lista kosmetyków do opalania opierająca się na filtrach fizycznych oraz chemicznych o znikomym potencjale drażniącym. Ponadto nie wpływają negatywnie na florę i faunę morską o czym sporo ostatnio się mówi.

Pamiętajcie, aby dla dzieci stosować kosmetyki specjalnie dla nich przeznaczone. Skóra dzieci jest wrażliwsza i łatwiej ulega podrażnieniom. Krem do opalania dla dzieci ma bardziej restrykcyjne wymagania recepturowe.

W jakim stopniu SPF chroni przed UVB?

W poście dotyczącym charakterystyki filtrów do opalania KLIK oraz wpływie UV na skórę KLIK, wspomniałam o braku jednolitej skali w zakresie ochrony przed UVA. Przyjmuje się, że im wyższa wartość SPF, która określa tylko ochronę przed UVB tym wyższa ochrona przed UVA np:

  • SPF 15 – chroni skórę przed UVB w 93,30 %

  • SPF 30 – chroni skórę przed UVB w 96,70 %

  • SPF 50 – chroni skórę przed UVB w 98,30 %

 

Żaden krem do opalania z filtrem nie chroni przed promieniowaniem UV w 100%! Sformułowanie na kosmetyku „bloker słoneczny” jest nieprawdziwe.

Krem do opalania do twarzy


Clochee - matujący krem SPF 50


Clochee - rozświetlający krem SPF 30
Lasy Sunshine - krem do twarzy SPF 25
Avril - krem do twarzy SPF 30

Uvbio - transparentny żel SPF 30
Bio Solis - krem do twarzy SPF 30

Krem do opalania do ciała
Spray nawilżający do opalania SPF 30
Spray nawilżający do opalania SPF 50Bioderma Photoderm Mineral - spray ochronny z filtrem minerlanym SPF 50+Eco Cosmetics Sensitive - mleczko na słońce SPF 20Eco Cosmetics Sensitive - mleczko na słońce SPF 30Madara Organic Skincare - mleczko bez białych śladów z filtrami mineralnymi SPF 20, do twarzy i ciała

Krem do opalania dla niemowląt i dzieciKrem przeciwsłoneczny dla niemowląt z rzymskim rumiankiem i nagietkiem SPF 30
Krem przeciwsłoneczny LSF 50 dla dzieci i wrażliwej skóryEco Cosmetics - naturalny krem przeciwsłoneczny dla dzieci i niemowląt SPF 50Eco Cosmetics Baby & Kids Neutral - krem przeciwsłoneczny dla dzieci i niemowląt SPF 50+
Eco Cosmetics Baby & Kids - krem przeciwsłoneczny dla dzieci i niemowląt LSF 50+Attitude - Bezzapachowy krem przeciwsłoneczny dla niemowląt i dzieci SPF 30Derma Eco Baby - balsam przeciwsłoneczny SPF 30. Możliwe, że jest dostępny w niektórych Rossmanach. W internetowym sklepie nie znalazłam.

Niektóre produkty są dość drogie. Lista jest regularnie uaktualniana. Staram się znaleźć kosmetyki na każdą kieszeń. Niestety tańsze produkty do opalania dostępne na rynku, których składy przeanalizowałam, zawierają filtry chemiczne mogące negatywnie wpływać na nasz organizm. Moim celem jest znaleźć produkty przyjazne nam, ale też środowisku.

Nie nakładam filtrów na skórę przebywając na słońcu krótko, czyli ok. 15-30 minut poza godzinami szczytu. Uważam, że słońce ma również swoje ogromne zalety jak chociażby synteza witaminy D czy produkcja serotoniny (hormonu szczęścia). Skóra posiada swoje systemy obronne przed niepożądanym wpływem słońca, a więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Jeżeli więc nie nadużywamy słońca to równowaga organizmu nie zostanie naruszona. Słońce jest dla ludzi, ale należy z niego rozważnie korzystać :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.