Uroda | Zdrowie

Prawdziwe oblicze silikonów w kosmetykach – część 2

21 marca, 2018

W poprzednim wpisie poznaliście rodzaje silikonów i pokrótce opisałam ich działanie. Kto jeszcze nie czytał może nadrobić zaległości tutaj: Prawdziwe oblicze silikonów w kosmetykach! Dziś  odpowiem czy warto je stosować w codziennej pielęgnacji na podstawie cech pozytywnych i negatywnych:

DZIAŁANIE POZYTYWNE

DZIAŁANIE NEGATYWNE (głównie dotyczy silikonów nierozpuszczalnych w wodzie)

– mają lekką konsystencję

– nie są biodegradowalne

– nadają włosom połysk

– nadmierna ilość skleja włosy dając efekt nieświeżych i tłustych

– ułatwiają rozczesywanie włosów i zapobiegają ich plątaniu

– mogą kumulować się w organizmie

– tworząc niewidoczny film (okluzję) zapobiegają odparowywaniu wody nawilżając i odżywiając skórę i włosy

– niektóre rodzaje nie rozpuszczają się w wodzie przez co ciężko je zmyć delikatnymi detergentami, konieczność użycia silniejszego środka powoduje naruszenie płaszcza hydrolipidowego skóry

– poprawiają właściwości użytkowe kosmetyków

– w przypadku skóry skłonnej do wyprysków mogą je nasilać

– wykazują działanie hydrofobowe, czyli takie, które zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń oraz wody na skórze

– ich nadmierna ilość na skórze lub włosach utrudnia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach

– zabezpieczają włosy przed wysoką temperaturą

– są odporne na czynniki fizyczne i chemiczne

– wygładzają skórę i włosy nadając uczucie gładkości

             -mogą łagodzić podrażnienia skóry

– optycznie wyrównują powierzchnię skóry

GDZIE ZNAJDZIEMY SILIKONY ?

Silikony stosowane są w wielu produktach do włosów: maskach, odżywkach, szamponach, piankach, lakierach, serach na końcówki…

Znajdziemy je również w antyperspirantach, kremach, balsamach, kremach do stóp i rąk, bazach silikonowych do twarzy, kosmetykach kolorowych i wielu innych….

STOSOWAĆ CZY UNIKAĆ ?

Błyszczące włosy, gładka skóry… ACH.. I jak tu się im oprzeć ? Niewątpliwie do silikonów nie trudno się przekonać, gdyż dają natychmiastowe efekty wizualne. Jako  emolienty pozostawiają na skórze i włosach niewidoczny gołym okiem film. Okluzja zapobiega odparowywaniu wody, a także substancji aktywnych zawartych w kosmetyku dzięki czemu lepiej się wchłaniają. I to jest główny sekret pozytywnego działania silikonów! Bez nich większość substancji zwyczajnie wyparowałaby z powierzchni włosów i skóry nie czyniąc na nich nic dobrego.

Nie ma zatem nic złego w ich stosowaniu pod warunkiem, że stosujemy ich właściwy rodzaj. Problem pojawia się, gdy sięgamy po kosmetyk zawierający silikon trudno rozpuszczalny w wodzie. W takiej sytuacji silikony gromadząc się na powierzchni skóry bądź włosów działają odwrotnie – blokują dostęp cennych i wartościowych substancji obecnych w kosmetyku! Aby się ich pozbyć należy użyć silnego detergentu, który skutecznie je zmyje, a który z pewnością nie wpłynie dobrze ani na cerę ani na włosy! Nadbudowane silikony mogą wpływać na zły stan skóry, przesuszać ją, matowić włosy. Kategorycznie unikajcie kosmetyków myjących zawierających silikony (takich jak szampony do włosów, żele do twarzy/ciała itp), gdyż ich zadaniem jest oczyszczenie oraz przygotowanie skóry i włosów do wchłonięcia substancji aktywnych zawartych w gotowych produktach!

Podstawą wszystkich odżywczych zabiegów fryzjerskich oraz kosmetycznych jest głębokie oczyszczenie! Zabieg na oczyszczonej skórze i włosach przyniesie trwalszy i bardziej zadowalający efekt. Silikony stosujemy zawsze na końcu pielęgnacji! Tylko wtedy spełnią swoją rolę.

Nasze włosy je kochają, gdyż zabezpieczają je przed czynnikami atmosferycznymi oraz tarciami, ułatwiają ich rozczesywanie, a także działają antystatycznie. No i ten połysk! Stosujcie na końcówki-nigdy na całe włosy, gdyż to końce włosów są najdelikatniejsze oraz najbardziej narażone na uszkodzenia. Stosując na skórę głowy przetłuścicie włosy i możecie doprowadzić  do ich wzmożonego wypadania.

DLA KOGO ?

Stosujemy tylko, jeśli jesteśmy posiadaczami zdrowych włosów i zdrowej cery. Jeżeli Twoje włosy są suche, kruche i matowe silikony tutaj nie pomogą, mogą wręcz wzmóc problem. Przykładem mogą być włosy farbowane, rozjaśniane czy po trwałej ondulacji (nie wszystkie farbowane włosy są zniszczone – wszystko zależy od pielęgnacji). Najpierw trzeba im dostarczyć odpowiedniego odżywienia i nawilżenia np. stosując kuracje olejami naturalnymi, maskami i innymi skoncentrowanymi ampułkami. Silikony zawsze są końcowym etapem pielęgnacji.

Z wyszukanych przeze mnie  źródeł wynika, iż silikony nie są komedogenne, czyli nie wpływają na powstawanie zaskórników. Lotne silikony nie zaszkodzą osobom z problemami trądzikowymi,  gdyż należą do emolientów suchych, które tworzą lekkie i beztłuszczowe formuły. Sugerowałabym jednak ostrożność w stosowaniu pozostałych typów silikonów. Ponadto każdy przypadek jest indywidualny i nie każdy z tym samym problemem reaguje identycznie na ten sam kosmetyk lub składnik, dlatego jeśli mamy problemową cerę zawsze warto zasięgnąć porady dermatologa lub kosmetologa odnośnie stosowanej pielęgnacji.

PODSUMOWUJĄC – DO ZAPAMIĘTANIA!

Silikony pełnią rolę przede wszystkim ochronną, wygładzającą i nabłyszczającą.

Stosujemy silikony lotne i rozpuszczalne w wodzie!

Silikony  ZAWSZE są końcowym etapem pielęgnacji!

Stosujemy na zdrową cerę i włosy!

NIE stosujemy kosmetyków myjących zawierających silikony!

A Wam służą silikony czy unikacie ich w codziennej pielęgnacji ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *