Zdrowie

Czym kierować się przy zakupie skutecznych suplementów diety

27 sierpnia, 2017

W poprzednim wpisie dowiedzieliście się, dlaczego witaminy są nam niezbędne do właściwego rozwoju KLIK: Suplementy diety – RATUNEK na niedobory witamin w organizmie !

Suplementy diety są stosunkowo młodą dziedziną nauki. Wciąż trwa wiele badań na ich temat, a wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Coraz więcej jednak informacji wychodzi na świtało dzienne o ich dobroczynnym działaniu (sama na sobie przetestowałam kilka z suplementów i mogę zapewnić o ich skuteczności). Niepokojący jest fakt, że wielu lekarzy leczy objawy, a nie przyczynę dolegliwości swoich pacjentów. Zazwyczaj nie przeprowadzają wywiadu z pacjentem odnoście trybu życia lub stosowanej diety i zapisuje leki „jak cukierki”. Skąd biorą się problemy zdrowotne pacjentów? Zwykle sami za nie odpowiadamy niedostatecznie dbając o zdrowie,  przepracowując się lub po prostu z braku wiedzy co jest dla nas najlepsze by zachować zdrowie. Nie jestem przeciwko lekarzom, zwracam tylko uwagę, że w większości przypadków można zapobiec wielu chorobom stosując odpowiednią profilaktykę, o której nie jesteśmy w gabinecie informowani. Znacznie taniej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć ! Przykładem skutku niedoboru witaminy C byli marynarze, którzy wypływając w wielomiesięczne rejsy, pozbawieni byli świeżych owoców i warzyw przez co umierali na szkorbut. Wydawałoby się prozaiczna witamina C, a ratuje życie…

Ale do sedna….

Dziś zgodnie z zapowiedzią, pokrótce opowiem Wam na co zwrócić uwagę przy zakupie SKUTECZNEGO suplementu.

Zanim do tego przejdę zwracam uwagę, iż suplementy diety nie mają zastępować zdrowej, bogatej w witaminy żywności ! Suplementację stosujemy w sytuacji niedoborów danych składników w diecie!

Czym kierować się przy zakupie skutecznych suplementów diety. Blog kosmetyczny – Kate en su salsa.

PO PIERWSZE!

Inna suplementacja przeznaczona jest dla osób starszych, inna dla młodzieży dojrzewającej, jeszcze inna dla sportowców! Dlatego w wyborze suplementów należy wziąć pod uwagę szereg czynników:

  • płeć
  • wiek
  • położenie geograficzne
  • stosowaną dietę
  • tryb życia

Jedyną witaminą, którą nasz organizm jest w stanie sam syntetyzować jest witamina D. Im bliżej równika, tym więcej promieni słonecznych dociera do Ziemi, dzięki czemu skóra ludzi mieszkających np. w południowej Europie wytwarza więcej witaminy D, niż w krajach północnoeuropejskich, w tym Polski. Latem będziemy mieli wyższy poziom powyższej witaminy niż zimą, co związane jest również z intensywnością promieniowania słonecznego. Zimą długość fal docierających do Ziemi, jest krótsza niż latem, dlatego w naszym klimacie pozyskanie witaminy D ze słońca zimą jest niestety niemożliwe.

Poziom witamin w organizmie można sprawdzić wykonując odpowiednie badania krwi, moczu lub głośnej w ostatnich latach analizie pierwiastkowej włosów.

FORMA CHEMICZNA POSZCZEGÓLNYCH SKŁADNIKÓW

To od niej zależy, czy i w jakim stopniu dana substancja zostanie przez nasz organizm wchłonięta. Na rynku jest wiele preparatów, które ze względu na zastosowanie syntetycznej i nieprzyswajalnej przez nasz organizm formy, nie zostaną przez niego odpowiednio przyswojone, a co gorsza mogą nam nawet zaszkodzić. Przy okazji poprzedniego wpisu  KLIK : Suplementy diety – RATUNEK na niedobory witamin w organizmie ! , pisałam w jaki sposób można sprawdzić producentów danych produktów oraz o różnicy między formami naturalnymi oraz syntetycznymi. Poniżej zamieszczam tabelę, gdzie możecie sprawdzić naturalne formy chemiczne witamin występujące w przyrodzie.

Na swoim przykładzie mogę przedstawić działanie magnezu. Przez pewien okres doskwierały mi silne skurcze mięśni kończyn dolnych. Zaczęłam w związku z tym stosować magnez. Przetestowałam na sobie kilka z dostępnych na rynku preparatów. Z moich obserwacji wynikło, iż niekwestionowanym zwycięzcą jest magnez w postaci cytrynianu. Dolegliwości minęły w ciągu kilku dni od stosowania. Polecam go wszystkim, którzy uprawiają jakikolwiek sport. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Być może doświadczyliście drgań mięśni po zakończonym treningu ?  Jeśli tak, to nie tylko należy uzupełnić niedobór wody, ale również poziom elektrolitów!

SYNERGIZM I ANTAGONIZM = INTERAKCJE

Synergizm oznacza współdziałanie poszczególnych pierwiastków, natomiast antagonizm oznacza wzajemną neutralizację. Należy poszukiwać zestawów witamin, których wzajemna obecność jest konieczna, by dana witamina mogła się wchłonąć i na odwrót, wystrzegać zestawów witamin, których jednoczesne spożywanie wyklucza wchłanianie innych. Nie mając wiedzy, które pierwiastki na siebie oddziałują, najlepiej wybierać sprawdzonych producentów, którzy ową wiedzę posiadają wykorzystując ją w produkcji swoich produktów. W razie wątpliwości można również zapytać farmaceutę lub dietetyka, którzy ową wiedzę powinni posiadać.

Zdrowy organizm to taki, który zachowuje homeostazę czyli wewnętrzną równowagę. Każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na dane składniki. Różnicuje je płeć, wiek, położenie geograficzne, genetyka, dieta czy styl życia. Z tego powodu adekwatna suplementacja dla każdego człowieka będzie inna. Wykonując podstawowe badania poziomu pierwiastków w organizmie, tym bardziej upewnimy się czego w naszej diecie brakuje by zachować homeostazę. Bądźmy świadomymi swego zdrowia. Dbajmy o siebie korzystając z pomocy specjalistów jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zapobiegajmy! by później nie leczyć konsekwencji naszych zaniedbań.

Bo… zapobieganie jest tańsze, niż leczenie ;)

Treści zawarte w tym poście mają charakter informacyjny i nie są poradą lekarską. Wszystkie artykuły piszę korzystając z literatury medycznej oraz ze swoich doświadczeń i nabytej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.