Zdecydowałam się napisać kilka słów na temat suplementów diety ze względu na rosnące kontrowersje wokół nich i znikomą wiedzę społeczeństwa na ich temat. Ostatnio miałam okazję się o tym przekonać czytając komentarze czytelników pod postem reklamującym jedną z suplementowych nowości, która weszła na rynek.
Suplementy diety były tematem mojej pracy magisterskiej. Temat jest mi bardzo bliski i chętnie podzielę się z Wami zdobytą wiedzą.
CZYM JEST SUPLEMENT DIETY ?
Mimo, iż kojarzy nam się z lekiem, zdefiniowany jest przez prawo jako środek spożywczy. W związku z tym jego dostępność jest nieograniczona nie tylko w aptekach, ale również w sklepach spożywczych. Fakt, iż jest to środek spożywczy, zwalnia firmy farmaceutyczne od wieloletnich i kosztownych badań klinicznych.Wykorzystując to oferują produkt niskiej jakości. Na szczęście istnieją na rynku producenci, dla których jakość gotowego produktu jest ważna. Oferują suplementy wysokiej jakości i takich należy wybierać!
JAK WYBRAĆ WIARYGODNEGO PRODUCENTA ?
W poszukiwaniu informacji na temat firm produkujących suplementy pomóc nam może Internet. Większość firm posiada strony internetowe, z których możemy dowiedzieć się:
- czy posiadają własne plantacje
- wykwalifikowanych laborantów
- czy wykorzystują odpowiednie metody produkcji
- czy posiadają znaczące certyfikaty, którymi na pewno poszczycą się na stronie
Tylko firma dysponująca odpowiednią wiedzą i technologią jest w stanie zaoferować nam produkt, który będzie nam służył „na zdrowie” a nie wbrew niemu, zgodnie z zapewnieniami załączonymi na etykiecie. Chcąc mieć 100% pewności, czy dokonujemy właściwego wyboru, możemy również skorzystać z serwisu konsumenckiego ConsumerLab. Bada poszczególne produkty pod względem bezpieczeństwa stosowania oraz skuteczności działania.
DLACZEGO STOSOWANIE SUPLEMENTÓW DIETY JEST KONIECZNE ?
Żyjemy w czasach, w których wartość odżywcza owoców i warzyw znacznie spadła w porównaniu do lat ubiegłych. Na spadek jej poziomu wpływa zanieczyszczenie środowiska, obecność metali ciężkich w glebie, a także powszechne stosowanie pestycydów, które mają chronić przed pasożytami. W efekcie otrzymujemy produkt wizualnie piękny, jednak ubogi w wartości odżywcze. Następnie mycie, obróbka termiczna również wpływa na spadek witamin i minerałów. Przekrojowe badania wykonane na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia ewidentnie pokazują spadek zawartości witamin w owocach i warzywach. W porównaniu z rokiem 1985 a 2002 spadek magnezu w marchewkach wyniósł 75%, witaminy C w jabłkach o 60%, a kwasu foliowego w bananach aż o 79%. Z tego względu spożywanie suplementów diety jest konieczne! Nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi potrzebnej ilości witamin i minerałów ze współczesnej żywności. Bardzo ważne jest dostarczanie witamin i minerałów przez osoby uprawiające sport, gdyż ich niedobory mogą prowadzić do poważnych kontuzji. Szczególnie ważne po treningu jest dostarczenie organizmowi magnezu, który odpowiada za właściwe napięcie mięśni.
WITAMINY. DLACZEGO SĄ TAKIE WAŻNE?
- biorą udział w regulacji tkanek kości, mózgu, gruczołów, krwi, nerwów
- współdziałają z enzymami biorąc tym samym udział w metabolizmie makroskładników
- pozwalają uniknąć wielu chorób będących skutkiem niedoborów wynikających z nieracjonalnego żywienia
- wiele witamin jest naturalnym przeciwutleniaczem, który pełni swego rodzaju funkcję zmiatania wolnych rodników powodujących destrukcję na poziomie komórkowym (mutacje, przedwczesne starzenie)
- utrzymują homeostazę (równowagę) organizmu
SUPLEMENTY NATURALNE VS SYNTETYCZNE
Witaminy naturalne – pochodzenia roślinnego, powstają w roślinach w reakcji biosyntezy, mają postać prowitaminy łatwo przyswajalnej przez organizm ludzki. Dodatkowo prawidłowe przyswojenie witamin gwarantują obecne w roślinach sole mineralne. Biorą udział w wielu reakcjach biochemicznych, dlatego są niezbędne do zachowania pełni zdrowia. Nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować witamin ( z wyj. witaminy D, która jest wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych). Z tego powodu muszą zostać przyswojone z pożywienia, a ich niedobory uzupełnione za pomocą suplementów diety.
Witaminy syntetyczne – otrzymywane drogą chemiczną, niepozyskiwane z naturalnych roślin. Jest to krystaliczna, rafinowana i nieorganiczna (niewystępująca naturalnie w przyrodzie) substancja będąca obciążeniem dla organizmu (obciążamy wątrobę i nerki). Takie nieorganiczne=nienaturalne witaminy traktowane są przez nasz organizm jako substancje obce i toksyczne, który nie jest w stanie ich prawidłowo przyswoić. Przyswajalność witamin zawdzięczamy naturalnie występującym w roślinach solach mineralnych (wit. naturalne), które proces ten warunkują! W przypadku witamin syntetycznych, aby organizm mógł je przyswoić musi sam zsyntetyzować sole mineralne i inne substancje do tego potrzebne. W tym celu, zwiększa się nam apetyt, gdyż substancje te muszą zostać dostarczone z zewnątrz.
PODSUMOWUJĄC…
Myślę, że złą sławę suplementy diety zawdzięczają ich WSZECHOBECNOŚCIĄ na każdym rogu półek sklepowych oraz nieświadomością konsumentów. Z każdej strony bombardowani jesteśmy najróżniejszymi preparatami witaminowymi i najchętniej wybieramy te najtańsze, co przekłada się na ich jakość, a w późniejszym czasie na nasze niezadowolenie z powodu braku efektów lub co gorsza efektów ubocznych.
Celem tego posta jest pokazanie, że właściwie dobrane suplementy diety pomagają utrzymać zdrowie na odpowiednim poziomie. Zapobiegają chorobom, utrzymują właściwą pracę narządów, organów a także wpływają pozytywnie na wizerunek zewnętrzny: włosy, skóra, paznokcie. Wychodzą naprzeciw żywności ubogiej w witaminy, zanieczyszczonego środowiska, niezdrowego trybu życia spowodowanego pośpiechem, stresem, nieprawidłowym odżywianiem.
Stosujmy sprawdzone suplementy diety w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” ;)
O tym na co zwrócić uwagę przy zakupie suplementu diety dostosowanego do naszego organizmu w kolejnym poście…. zapraszam ;)
Treści zawarte w tym poście mają charakter informacyjny i nie są poradą lekarską. Wszystkie artykuły piszę korzystając z literatury medycznej oraz ze swoich doświadczeń i nabytej wiedzy.