Które kwasy można stosować latem? Kate Nate - blog kosmetyczny
Uroda

Które kwasy można stosować latem?

30 czerwca, 2020

Kwasy (peeling chemiczny, chemabrazja) zapewne kojarzysz z ich funkcją złuszczania naskórka.    Masz rację, jednak kwas kwasowi nie równy i niektóre z nich możesz stosować latem.

Kwasy latem? Podstawą jest NIEuwrażliwianie na promieniowanie UV!

Podstawową zasadą jest wybór kwasu, który nie wykazuje działania fotouczulającego! Oznacza to, że wrażliwość Twojej skóry na słońce po zastosowaniu kwasu nie wzrasta. Następnie stawiamy na kwasy płytsze/słabiej wnikające w naskórek.

Od czego zależy moc/głębokość działania kwasów?

Moc złuszczająca kwasu zależy od kilku czynników:

stężenia kwasu w produkcie (im wyższe tym działa bardziej złuszczająco, w gabinetach kosmetycznych stosuje się zwykle stężenia w przedziale 20-40%)
wartości pH (im niższe tym silniejsze działanie złuszczające)
buforowanie (podniesienie pH produktu czego efektem jest zmniejsze stężenia kwasu w produkcie)
rodzaju użytych nośników i substancji aktywnych, które mogą zwiększać penetrację cząsteczki kwasu w głąb skóry

Które kwasy można stosować latem?

🧪KWAS HIALURONOWY – jest humektantem, dzięki wiązaniu wody w naskórku działa na skórę silnie nawilżająco, nie wykazuje działania złuszczającego, jest całkowicie bezpieczny do stosowania latem

🧪KWAS ASKORBINOWY – neutralizuje wolne rodniki, rozjaśnia i regeneruje skórę po opalaniu, rozjaśnia przebarwienia, podnosi odporność skóry na UV, początkowo może podrażniać dlatego jeśli włączasz kwas askorbinowy do pielęgnacji warto zacząć od niższych stężeń

 

Powyższe dwie substancje to zupełnie inna grupa chemiczna w stosunku do kwasów złuszczających. Uwzględniłam je jednak w zestawieniu, ponieważ niekiedy pytacie mnie czy można stosować je latem.

 

🧪KWAS MIGDAŁOWY – posiada dużą cząsteczkę przez co trudniej wnika w naskórek, dobrze tolerowany nawet przez wrażliwe, naczyniowe cery, polecany dla cer trądzikowych, z przebarwieniami, zniszczonych, działa złuszczająco

🧪KWAS FERULOWY – silny antyoksydant, dla cer z pierwszymi oznakami starzenia, ale także dla cer dojrzałych

🧪KWAS AZELAINOWY – dla cer problemowych, działa antyzapalnie, redukuje zaskórniki, antyoksydant, delikatnie złuszcza, rozjaśnia przebarwienia

🧪KWAS MLEKOWY – do 10% działa nawilżająco, od 20% złuszczająco, spłyca drobne zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia

🧪KWAS TRANEKSAMOWY – zapobiega powstawaniu przebarwień, rozjaśnia te o podłożu zapalnym

Prewencja po zastosowaniu kwasów

To, że dany kwas nie ma działania fotouczulającego nie zwalnia Was z obowiązku fotoprotekcji. Stosowanie filtrów UV jest koniecznością, szczególnie latem, niezależnie czy stosujecie w pielęgnacji substancje złuszczające czy nie. Skóra ma ograniczone możliwości ochrony przed UV i nawet nie stosując peelingów chemicznych możemy nabawić się przebarwień.

Nie polecam zabiegów kwasowych jeżeli wybieracie się na urlop. W takiej sytuacji trudno unikać słońca i spędzamy na zewnątrz większą część czasu. Twoim zadaniem na wakacjach jest się zrelaksować, a nie dokładać sobie zmartwień, czy aby na pewno Twoja skóra nie ucierpi na słońcu po zabiegu kwasowym.

Jak to u Was wygląda? Stosujecie substancje kwasowe latem czy całkowicie ich unikacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.