Zioła, które uwrażliwiają skórę na słońce. Kate Nate - blog kosmetyczny
Uroda | Zdrowie

Zioła, które uwrażliwiają skórę na słońce.

3 lipca, 2020

Zdarzyła Ci się niespotykana dotąd reakcja nadwrażliwości na słońce? Czasami wystarczy kilka minut na słońcu, aby skóra reagowała w sposób nam dotychczas nieznany. Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale pewne produkty, które spożywamy mogą uwrażliwiać naszą skórę na działanie słońca. Najczęstszymi winowajcami są leki, hormony, niektóre olejki, substancje kosmetyczne ale też… zioła!

Fotoalergia

Jesteś na wakacjach za granicą. Spożywasz pyszne lokalne specjały, kiedy nagle okazuje się, że  Twoja skóra zaczyna swędzić i pojawiają się na niej niespotykane dotąd grudki. Dzieje się tak, kiedy organizm po spożyciu określonego pokarmu zamienia go w alergen lub hapten pod wpływem działania słońca. Nie musisz więc być na wakacjach i próbować nowych smaków. Czasem dobrze nam znany produkt obraca się przeciwko nam kiedy poddawani jesteśmy promieniowaniu UV.

Fototoksyczność

Zapewne wiesz, że słońce jest przyczyną powstawania wolnych rodników. To te niecne substancje, które przyspieszają starzenie się skóry, ale też całego organizmu. Wolne rodniki mogą powstawać pod wpływem obecności pewnych substancji chemicznych i jednoczesnym działaniu słońca! Uszkadzają komórki skóry, na skutek czego powstaje reakcja zapalna, którą widzimy jako rumień, pęcherz, obrzęk, przebarwienia…

Zioła, które uwrażliwiają skórę na słońce

Znacie powiedzenie: na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi? Zioła bez wątpienia przynoszą wiele korzyści naszemu organizmowi, ale jeśli planujesz wakacje w ciepłych krajach lub Twoja skóra jest bardzo wrażliwa na słońce to lepiej z niektórych zrezygnować. Oczywiście nadwrażliwość na zioła jest kwestią indywidualną i u różnych osób może wystąpić z różną intensywnością. Reakcja alergiczna/toksyczna na pewne zioła związana jest z obecnością w nich wielu substancji chemicznych (furokumaryny, olejki eteryczne…), które uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania (UV, ale też podczerwonego). Zioła, które mogą uwrażliwiać na słońce:

 • dziurawiec

 • arcydzięgiel

 • rumianek

 • lubczyk

 • krwawnik pospolity

 • ruta zwyczajna

 • nagietek

 • arnika górska

 • nawłoć pospolita

 • aminek większy

 • skrzyp polny (zauważono nadwrażliwość skóry po spożyciu skrzypu polnego po wyjściu na słońce, jednak nie zostało to potwierdzone w badaniach)

Fotodermatoza egzogenna – choroba skóry związana z jej nadwrażliwością na promieniowanie UV po spożyciu określonej substancji (uwrażliwiającej na słońce).

Jak zadbać latem o skórę nadwrażliwą?

Chciałabym Wam podać złotą radę, jednak niestety taka nie istnieje. Przede wszystkim stosujcie wysokie filtry SPF. Jeśli Wasza skóra jest bardzo wrażliwa zdecydujcie się na filtry fizyczne KLIK, które rzadziej podrażniają niż filtry chemiczne.
Unikanie słońca w godzinach szczytu oraz zakrywanie ciała przewiewną odzieżą jest również wskazane.

Tak jak pewne substancje uwrażliwiają skórę na działanie światła, tak spożywanie innych podnosi odporność skóry na szkodliwe działanie UV. Takie działanie przypisuje się np. zielonej herbacie. Nie jest to jednak panaceum, abyście mogli spędzać na słońcu długie godziny.

Źródła:

 1. Agnieszka Nikiel, „Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym”, Katowice 2017
 2. Percy Lehmann, „Fotodermatozy”
 3. M. Żmudzińska, D. Jenerowicz, M. Czarnecka-Operacz, W. Silny, „Problem zjawiska fotonadwrażliwości i jego diagnostyka – aktualny stan wiedzy”, Poznań 2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.