Uroda

Dlaczego opalanie nie poprawia stanu cery trądzikowej?

22 lipca, 2020

Nie możesz się doczekać lata bo myślisz, że w końcu stan Twojej trądzikowej cery się poprawi? Faktycznie latem często następuje regres choroby trądzikowej, ale to wcale nie oznacza, że słońce dobrze na nią wpływa! Jeśli sporo się latem opalasz i zmagasz się z trądzikiem od lat to z pewnością wiesz, że wczesną jesienią choroba wzmaga na sile. Dlaczego?  

Jak słońce wpływa na trądzik?

Chwilowa poprawa?

Myśląc logicznie faktycznie nasuwa się przypuszczenie, że słońce „wysusza zbyt tłustą cerę”! To trochę jak z mokrą odzieżą, którą suszymy na słońcu. Tyle, że nasza skóra potrzebuje nawilżenia z wewnątrz, a nadmierna ekspozycja na słońce zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie. Stąd w okresie letnim może Ci się wydawać, że Twoja skóra latem wygląda lepiej, ponieważ gruczoły łojowe produkują mniej sebum, ale już po kilku tygodniach niestety zobaczysz… EFEKT ODBICIA! Zauważ co stanie się z rośliną, która nie lubi być wystawiana na działanie mocnego słońca i do tego zabraknie jej nawodnienia…

Kiedy gruczoły łojowe o sobie przypominają...

Wróciłaś/eś z urlopu. Twoja skóra się wygładziła i pięknie opaliła. Mija kilka tygodni i… wszystko wraca do stanu wyjścia. Słońce zwęża ujścia gruczołów łojowych i pogrubia się warstwa rogowa naskórka, która z kolei te ujścia zatyka (które i tak już są zwężone). Kiedy gruczoły po lecie pracują ze zdwojoną siłą, sebum nie może swobodnie wydostać się na powierzchnię skóry. Podskórnie zaczynają pojawiać się zaskórniki, które mogą przerodzić się w zmiany zapalne. Z tego stanu rzeczy bardzo zadowolone są jedynie bakterie obecne w chorobie trądzikowej Propionibacterium acnes, które w końcu mają idealne środowisko do rozwoju. Dlatego wczesną jesienią możesz spodziewać się silnego nawrotu choroby.

Kiedy melanina nie rozkłada się prawidłowo...

Dlaczego właśnie latem szczególnie powinnaś chronić skórę trądzikową przed działaniem słońca? Wydzielanie melaniny jest odpowiedzią obronną skóry na działanie promieniowania UV. W ten sposób organizm zapobiega uszkodzeniu jądra komórkowego przez UV. Kiedy skóra jest uszkodzona lub na jej powierzchni są obecne stany zapalne, melanina nie rozkłada się prawidłowo i równomiernie, a „w bonusie” zostajesz z przebarwieniami, które już nie tak łatwo usunąć.

Pytanie więc brzmi? Wolisz chwilowy i złudny stan poprawy cery? Zakładam, że nie chcesz przez pozostałe 10 miesięcy roku oglądać efektów tygodniowego urlopu…

Jak możesz latem chronić skórę trądzikową?

To nie jest tak, że tylko skóra trądzikowa nie powinna być poddawana nadmiernemu działaniu słońca. Tak jak zawsze podkreślam słońce jest życiem i bez niego nie moglibyśmy funkcjonować, ale co za dużo to… nie zdrowo.

Aby chronić skórę trądzikową należy wybrać krem o wysokim spektrum ochrony. Dobrze jest też zrezygnować z ciężkiego makijażu, aby nie obciążać dodatkowo skóry.

Jeśli szukacie konkretnych kosmetyków to zapraszam Was na moje konta w social mediach, gdzie prawie codziennie publikuję nowe posty :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.