Peeling chemiczny to zabieg, który dzięki wielokierunkowemu działaniu, przynosi bardzo szybkie efekty pielęgnacyjne oraz lecznicze! Jesień to bez wątpienia idealny moment by skorzystać z zabiegu! Dziś przedstawiam wszystkie ZA i PRZECIW!
Peeling chemiczny - na czym polega?
Zabieg kwasami organicznymi (inaczej peeling chemiczny) polega na złuszczeniu martwych komórek skóry (naskórka, silniejsze kwasy również docierają do skóry właściwej). W zależności od stężenia, rodzaju kwasu oraz czasu kontaktu ze skórą można uzyskać różny stopień złuszczenia. Kwasy osłabiają połączenia międzykomórkowe, dzięki czemu możliwe jest złuszczenie warstw naskórka lub skóry właściwej (peelingi medyczne).
Wyróżniamy kwasy:
AHA alfa-hydroksykwasy, zwane owocowymi (glikolowy, mlekowy, cytrynowy, migdałowy, jabłkowy oraz winowy, pirogronowy)
BHA beta-hydroksykwasy (salicylowy)
PHA – kwasy nowej generacji, łagodniejsze niż AHA i BHA ale równie skuteczne, mogą być stosowane u osób z wrażliwą cerą (laktobionowy, glukonowy)
pozostałe to trichlorooctowy, retinowy
Dla kogo peeling chemiczny?
Zabieg na bazie kwasów zyskał bardzo dobrą sławę ze względu na bezinwazyjność i szybkie efekty (pod warunkiem, że wykona go osoba kompetentna!). Zabiegom może poddać się (prawie) każdy! Szczególnie polecany cerom dojrzałym, osobom z problemami trądzikowymi, bliznami, przebarwieniami, fotostarzeniem się skóry (starzenie się skóry pod wpływem działania promieniowania UV).
5 powodów, dla których warto wykonać peeling chemiczny
Odmłodzenie skóry – skóra zyskuje świeżość, blask, zmarszczki mimiczne oraz statyczne ulegają spłyceniu, pobudzenie komórek skóry do syntezy kolagenu i elastyny. Skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna.
Regulacja nadmiaru wydzielanego łoju – są rewelacyjne w walce z trądzikiem pospolitym, różowatym, zaskórnikami i innymi bakteryjnymi problemami skórnymi.
Spłycenie blizn i przebarwień – w zależności od głębokości blizn i ilości przebarwień dostosowywane są określone kwasy. Notuje się bardzo dobre efekty w walce z bliznami potrądzikowymi oraz przebarwieniami np. posłonecznymi.
Zwiększenie wchłanialności substancji aktywnych – dzięki odpowiedniemu złuszczeniu skóry, usunięciu warstwy rogowej naskórka lepiej wchłaniane są substancje aktywne zawarte w kosmetykach. Skóra jest lepiej odżywiona i nawilżona.
Wzmocnienie naczyń krwionośnych – z powodzeniem stosowane przy cerach naczynkowych (kwas migdałowy).
Gdzie wykonać zabieg?
Każdy gabinet kosmetologiczny lub kosmetyczny ma w swojej ofercie eksfoliację kwasami. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przyjemny :) W trakcie może wystąpić delikatne pieczenie, ale jest to normalna reakcja skóry na działanie kwasów. Jeżeli pieczenie jest silne, należy poinformować o dyskomforcie osobę wykonującą zabieg, która nakładając na skórę neutralizator przerwie działanie kwasów. Podstawą wykonania zabiegu złuszczania kwasami jest przeprowadzenie przez personel wywiadu. Pozwoli to wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, aby nie narazić Was na skutki uboczne.
Wybierajcie sprawdzone lub rekomendowane gabinety kosmetyczne!
Przeciwskazania!
Mimo, iż zabiegi z użyciem kwasów mają wiele korzyści, ze względu na możliwość interakcji, wystąpienia przebarwień lub podrażnienia skóry należy wystrzegać się ich w sytuacji:
przerwania ciągłości skóry
podrażnienia skóry
grzybicy skóry
wirusowych chorób skóry np opryszczki
terapii retinoidami
chemioterapii
atopowego zapalenia skóry, egzemy lub łuszczycy
przyjmowania antykoncepcji hormonalnej
ciąży i karmienia piersią
Nie zniechęcajcie się ilością przeciwwskazań, gdyż praktycznie każdy zabieg niesie ze sobą możliwe powikłania. Począwszy od wybielania zębów, skończywszy na farbowaniu włosów. Najważniejsze jest słuchać się zaleceń. Wykwalifikowana osoba na pewno nie zrobi Wam krzywdy. Koniecznością po zabiegu jest stosowanie codziennie przed wyjściem przez minimum 2 tygodnie kremu z filtrem, który ochroni naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. Nie wolno również korzystać z kąpieli w chlorowanej wodzie do 48 godzin od zabiegu. Skóra pozbawiona warstwy rogowej potrzebuje dodatkowej ochrony, dlatego też nie zaleca się wykonywania kwasów latem oraz mroźną zimą, gdyż w tym czasie jesteśmy bardziej narażeni na negatywny wpływ wysokich lub niskich temperatur. Koszt jednego zabiegu w zależności od gabinetu kosmetycznego waha się od 80 zł wzwyż. Zwykle w cenę zabiegu jest również wliczona maska odżywcza.
Jeżeli Wasza cera nie jest doskonała, brak jej blasku, dostrzegacie zmarszczki mimiczne lub statyczne eksfoliacja kwasami będzie idealnym zabiegiem. Najlepsze efekty uzyskacie po 4-6 zabiegach przeprowadzanych w minimum 7 dniowych odstępach.
Na zakończenie
Polubiłam się z kwasami od pierwszego zabiegu (mój Oski również ;)). Jako kosmetolog wykonuję zabieg sama, ale Wam w żadnym wypadku tego nie polecam! Ponadto kwasy o wyższym stężeniu dostępne są tylko w sprzedaży profesjonalnej, tzn. za okazaniem dyplomu ukończenia szkół kosmetycznych. Coraz więcej jednak pojawia się na rynku kremów zawierających w swym składzie kwasy. Stosuje się je na noc, również jako uzupełnienie zabiegów gabinetowych. Po przebudzeniu skóra jest niesamowicie miękka, aksamitna, niedoskonałości stają się mniej widoczne a my wyglądamy młodziej-SERIO ;) ! Stężenie kwasów jest dużo niższe w kremach, jednak stosowane regularnie przez dłuższy okres przynoszą równie dobre efekty. Przetestowane na sobie i nie tylko ;) Stosując jednak kremy polecam robić przerwy po maxymalnie 7 dniach, aby skóra mogła się zregenerować i odbudować. Ciągłe stosowanie kremów z kwasami (w zależności o typu cery) może doprowadzić do jej nadwrażliwości lub mówiąc profesjonalnie nadreaktywności.
Jakie są Wasze doświadczenia w pielęgnacji z peelingami chemicznymi? A może to dopiero przed Wami?