Uroda

Dieta lecząca trądzik? Zobacz co mówią badania!

18 listopada, 2019

Pewnie masz ochotę zatkać uszy i odciąć się od nowych doniesień naukowych, które co chwile sugerują Ci, że Twoje życie jest „niezdrowe”. Sama uważam, że można się zmęczyć ilością informacji, które codziennie bombardują nasz umysł. Niemniej to świat nam podał na tacy dietę szybką i łatwą, która niekoniecznie nam służy. Nasi przodkowie „nie wcinali” obsmażonych, obklejonych sztucznymi barwnikami i wzmacniaczami smaku chipsów i innych tłustych przekąsek. Nie jadali gotowych, „kartonowych” dań przygotowywanych w mikrofali. To wszystko serwują nam od niespełna 100 lat, aby uczynić nasze życie potencjalnie „łatwiejszym”.

Serce mi się kroi, gdy widzę kolejną zbiórkę na Facebooku dla ciężko chorych ludzi. Bo to my sami po części odpowiadamy za to co dzieje się z naszym organizmem. Uwierz mi – możesz nim sterować za pomocą diety i nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy sukcesywnie rezygnować z niezdrowych przekąsek i sam/sama zobaczysz, że wkrótce nie będziesz za nimi tęsknić. Organizm uzależnia się od dostarczanych mu składników, ale nie ma nałogu, którego nie da się wyleczyć! Musisz tylko chcieć!

Trądzik jest epidemią współczesnych czasów. Jest chorobą skóry związaną z zaburzoną pracą gruczołów łojowych. Mimo, że do problemu należy podejść holistycznie, to jednym z ważnych czynników, które istotnie regulują ich pracę jest właśnie dieta. Czy zdajesz sobie zatem sprawę, że pewne produkty spożywcze pobudzają pracę gruczołów łojowych? Spożywane przez nas pokarmy generują masę reakcji w organizmie, a nasza skóra jest swego rodzaju „wizytówką” jego stanu. .

Przeprowadzę Cię dziś przez najważniejsze produkty, które powiązane są z możliwością wystąpienia trądziku. Zapewniam Cię, że się zdziwisz.

Dlaczego dieta?

Ostatnio sporo pisałam w social media o wpływie diety na mikrobiom jelitowy. Odkąd przeczytałam masę publikacji naukowych, a ich wytyczne wprowadziłam do codziennego życia, odtąd nikt mi już nie wmówi, że dieta nie ma znaczenia. To potężna broń, którą mamy w posiadaniu i albo nadamy jej dobry kierunek, albo hulaj dusza, piekła nie ma. Jako, że nie jestem radykalistką, od czasu do czasu wyjątek od reguły nikomu krzywdy nie zrobi. Byleby wyjątki nie miały miejsca co weekend.

Do rzeczy. Dieta oddziałuje na stan skóry poprzez wpływ na:

  • gospodarkę lipidową (tłuszcze-sebum)

  • węglowodanową

  • hormonalną

  • reakcje immunologiczne (układ odpornościowy)

  • a także jak wspomniałam powyżej mikrobiom jelitowy

 

W związku z tym, że w organizmie zachodzi masa reakcji chemicznych (także wpływających na wydzielanie sebum), które mogą brzmieć niejasno, postaram się przełożyć język medyczny na chłopski rozum. Wierzcie mi, warto wiedzieć jak „sterować” organizmem za pomocą diety! To prawie tak proste jak prowadzenie auta. Od Ciebie zależy czy jedziesz do przodu, czy do tyłu.

Indeks glikemiczny

Pewnie spotkałeś/aś się nieraz z określeniem indeksu glikemicznego. To bardzo ważne pojęcie określające w jakim stopniu wzrasta glukoza we krwi w Twoim organizmie po spożyciu określonych produktów spożywczych:

  • Wysoki IG > 70

  • Średni IG > 55-70

  • Niski IG < 55

 

Im wyższy wskaźnik IG, tym większe zapotrzebowanie na insulinę i wydzielanie insulinpodobnego hormonu wzrostu IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu), z którym naukowcy wiążą częstotliwość występowania trądziku. Mówiąc w dużym skrócie im wyższe stężenie IGF-1 tym zwiększa się produkcja łoju oraz hormonów androgenowych, a także następuje rozrost sebocytów (komórek gruczołu łojowego). Wysoki poziom androgenów przyczynia się szczególnie u nastolatków do rozwoju trądziku. Wg przeprowadzonych badań przez Smitha i wsp. dieta o niskim IG wpływała na redukcję zmian trądzikowych. Podobne wnioski wyciągnięto podczas badań Kwon i wsp, gdzie zauważono poprawę stanu cery badanych po 10-tygodniowej diecie o niskim IG. Przykładowo osoby z karłowatością typu Larsona mają wtórny niedobór IGF-1 i nie chorują na trądzik pospolity! Przykład ten potwierdza tezę wysuniętą podczas wspomnianych wyżej badań.

Najwyższy indeks glikemiczny mają węglowodany proste, żywność przetworzona i cukier (słodycze). Poniżej IG wybranych produktów.

Niski IGŚredni IGWysoki IG
   
BATATYPSZENICAMLEKO RYŻOWE
FASOLAKUSKUSMĄKA ZIEMNIACZANA
GROSZEK ZIELONYRYŻ BASMATIARBUZ
GORZKA CZEKOLADA > 60ŻYTODYNIA
RYŻ BRĄZOWYKASZA JĘCZMIENNA PERŁOWAPOPCORN
MARCHEWKA SUROWA
RYŻ BIAŁYMELON
CIECIERZYCAKASZA GRYCZANAANANAS
ZIEMNIAKI PRZESTUDZONEKUKURYDZAPŁATKI KUKURYDZIANE
KASZA JĘCZMIENNA PĘCZAKKASZA MANNABÓB
CEBULADŻEM SŁODZONYPIWO
OGÓREKBURAK GOTOWANYGLUKOZA
SAŁATA OWSIANKAKABACZEK
BANANTŁUSTE MLEKOKASZA JAGLANA
KIWIMIÓDFRYTKI

Nie musisz w 100% rezygnować z produktów o wysokim IG. Osobiście bardzo lubię ziemniaki, cukinię czy kaszę jaglaną, dlatego staram się je łączyć z tłuszczem lub białkiem, dzięki czemu obniżam IG całego posiłku.

Sól

Sól jest cennym składnikiem diety, który jest nam niezbędny. Problem pojawia się, gdy spożywasz jej za dużo. Nadmiar soli w organizmie prowadzi do stanów zapalnych. Badania Gaula z 1965 roku wykazały zwiększone ryzyko występowania trądziku w przypadku diety nadużywającej chlorku sodu. Podobne wnioski wysunięto w w innych badaniach przeprowadzonych w 2015 roku. W porównaniu do grupy kontrolnej osoby chorujące na trądzik spożywały soli znacznie więcej.

Czekolada

Czekoladzie bardzo często bez zastanowienia przypisujemy działanie zaostrzające trądzik. Wcześniejsze badania nie dawały na to jednoznacznych dowodów do czasu, gdy… W 2016 roku przebadano 14 mężczyzn (13 ukończyło badanie) w wieku 18-35 lat podając im odpowiednio kapsułki zawierające 100% kakao, hydrolizowaną żelatyną w proszku lub kombinację obu tych substancji. Eksperyment wykazał, że w 4-tym dniu badania odnotowano zaostrzenie zmian trądzikowych. Z kolei nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy 4-tym, a 7-mym dniem trwania badania.

Inne badanie porównało wpływ białej i gorzkiej czekolady, gdzie tylko biała okazała się być czynnikiem zaostrzającym zmiany skórne. Z dużym prawdopodobieństwem w tym wypadku znaczenie odgrywała zawartość cukru w produkcie. Przykładowo IG gorzkiej czekolady wynosi 22, natomiast mlecznej 50! Istotne jest to, że białko, tłuszcze i błonnik, ale też niższa temperatura (ziemniaki, owsianka) obniżają wartość IG określonego produktu.

Mleko

O wpływie mleka na cerę napisałam oddzielny post, który znajdziesz TUTAJ.

Kwasy tłuszczowe

Dużo się mówi o stosunku kwasów Omega 3 do Omega 6, który powinien wynosić 1:3-1:5. Naukowcy wskazują, że w praktyce sięga on aż do 1:10-1:25, czyli dostarczamy organizmowi zdecydowanie za dużo Omega 6. W momencie zaburzenia proporcji dochodzi do zapalenia w organizmie. Omega 3 jest źródłem 3 bardzo ważnych kwasów (kwas alfa-linolenowy ALA, eikozapentaenowy EPA,  dekozaheksanowy DHA), które hamują stan zapalny powodowany nadwyżką Omega 6. Niedobór Omega 3 powoduje zmniejszoną płynność łoju co skutkuje zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych, nadmiernym rogowaceniem naskórka i powstawaniu zaskórników! Pewnie nie przyszło Ci nigdy do głowy, że nie tylko kosmetyk może wpływać na zapychanie ujść gruczołów łojowych, prawda?

Zdecydowanie ciężko jest kontrolować proporcje Omega 3 i 6, w związku z czym wiarygodny wynik ich poziomu w organizmie dadzą tylko badania. Niewątpliwie jeśli jesteś w gronie osób, które walczą z trądzikiem od lat bez satysfakcjonujących rezultatów, to wykonanie takich badań będzie z pewnością istotnym drogowskazem.

Produkty bogate w Omega 3 to: ryby (makrela, śledź, dorsz, halibut, łosoś, pstrąg, sardynki), ziarna (siemię lniane, nasiona chia), pestki (dyni), orzechy (włoskie), oleje roślinne (olej rzepakowy, lniany), a także tran i jajka.

Witaminy i składniki mineralne

Witaminy (poza witaminą D) i składniki mineralne, nie są syntetyzowane przez organizm w związku z czym musicie dostarczyć je wraz z pożywieniem. Ich niedobór (poza tradycyjnym badaniem krwi) możecie sprawdzić również wykonując badanie analizy pierwiastkowej włosów. Sama nigdy się nie zmobilizowałam, aby ją wykonać, ale zdecydowanie badanie daje bardzo wiarygodny wynik i jest polecane przez dietetyków.

W związku z tym, że współczesna dieta jest uboższa w cenne składniki, niedobory najlepiej uzupełnisz suplementami diety wysokiej jakości. W przypadku trądziku pomogą Ci witaminy z grupy B, szczególnie B3 (niacyna, wit. PP). Wykazano, że niedobór niacyny może przyczynić się do zapaleń skóry. Ponadto wraz z witaminą D zapobiega rozwojowi Propionibacterium acnes obecnej w chorobie trądzikowej. Kolejnym istotnym pierwiastkiem jest cynk, który działa antyzapalnie i również blokuje kolonizację wspomnianej wyżej bakterii. Witamina A jest zdecydowanie królową w terapii antytrądzikowej i stosuje się ją zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Nie można jej jednak spożywać w okresie planowania ciąży, ponieważ może negatywnie wpływać na płód – bardzo istotne! O witaminach i ich wpływie na skórę można pisać i pisać i zdecydowanie jest to temat na oddzielny artykuł.

Czy trądzik można wyleczyć właściwą dietą?

Trądzik jest chorobą zapalną skóry i zależy od wielu czynników. Pewne składniki pokarmowe przyczyniają się lub zwiększają stan zapalny organizmu, dlatego dieta jest w tym wypadku bardzo istotna. Biorąc pod uwagę dietę Nowozelandczyków lub Eskimosów, których problem trądziku pospolitego praktycznie nie dotyczy (patrz post o wpływie mleka na skórę), trudno się nie przychylić do stwierdzenia, że dieta „leczy” trądzik. Biorę jednak pod uwagę wiele niejednoznacznych wniosków w badaniach na ten temat, dlatego uważam, że samą dietą trądziku nie da się wyleczyć, ale jest to niewątpliwie ważny czynnik zapobiegawczy! Sama to udowodniłam podczas mojego miesięcznego detoksu, z którym możesz zapoznać się KLIKAJĄC TUTAJ.

Produkty, które skóra lubi :)Produkty, których dla dobra
skóry lepiej nie nadużywać!
  
CZOSNEKSŁONE PRZEKĄSKI
BANANYBIAŁKO SERWATKOWE
KIEŁKIŻÓŁTY SER
RYBYGLUKOZA
JAJKA – ŻÓŁTKOFRYTKI
PAPRYKAPIZZA
SKRZYPMIÓD :(
PESTKI DYNI I SŁONECZNIKASUSZONE OWOCE
TRANŚMIETANA
MASŁOMLEKO – SZCZEGÓLNIE ODTŁUSZCZONE
OWOCE CYTRUSOWESER TWAROGOWY
FERMENTOWANE PRODUKTY MLECZNEPIWO – ZAWIERA MALTOZĘ
CZARNA PORZECZKACUKIER RAFINOWANY
DZIKA RÓŻALODY
BRUKSELKASŁODYCZE
NATKA PIETRUSZKISŁONE POTRAWY I PRZEKĄSKI

 

Leczenie silnych stanów zapalnych zaczyna się od terapii doustnej. Kiedy skóra zaczyna osiągać balans i zaognione stany zapalne zostają wyciszone,  wprowadza się zabiegi kosmetyczne lub dermatologiczne. W niektórych przypadkach to długoterminowa terapia, jeśli więc problem dotyczy właśnie Ciebie musisz wyposażyć się w cierpliwość, dyscyplinę i sumienność. Skóra jest hormonozależna, a te z kolei można również regulować odpowiednią dietą oraz suplementami!

Trądzik możesz wyleczyć jeżeli weźmiesz pod uwagę wszystkie zależności jego występowania i zastosujesz odpowiednie wskazówki! Dieta jest istotnym „dodatkiem” w terapii leczenia trądziku, w związku z tym oprócz dermatologa i kosmetologa warto pomyśleć, aby udać się do dietetyka, który dostosuje dietę do wymagań Waszego organizmu. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie poddawaj się – nigdy!

Źródła
  1. https://mdedge-files-live.s3.us-east-2.amazonaws.com/files/s3fs-public/Document/September-2017/088020084.pdf
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5814689/
  3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12200
  4. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/glycemic-index-and-glycemic-load-for-100-foods
  5. https://www.diabetes.org/glycemic-index-and-diabetes
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28931546
  7. https://zeszyty.umg.edu.pl/sites/default/files/ZN71.pdf
  8. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(16)01395-5/fulltext
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27317522
  10. http://www.wspolczesnadietetyka.pl/nowosci-w-zywnosci/przeglad-produktow-wzbogacanych-w-kwasy-tluszczowe-omega-3
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21679875
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24847404
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025515/
  14. https://www.termedia.pl/Rola-diety-w-etiopatogenezie-tradziku,56,32153,1,0.html
  15. Farmacja Współczesna, J.Dawidziak i M.Balcerkiewicz „Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego”, 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *